.
.
.

لیبی.. 44 کشته در بمباران مرکز نگهداری مهاجران؛ سازمان ملل خواستار تحقیق شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

نمایندگی سازمان ملل متحد در لیبی چهارشنبه 3 ژوئیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که بمباران مرکز نگهداری مهاجران در طرابلس پایتخت لیبی، به کشته شدن دستکم 44 تن و زخمی شدن 130 تن دیگر انجامید.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، غسان سلامه فرستاده سازمان ملل متحد، در بیانیه خود، ضمن محکوم کردن این حادثه، افزود: «این بمباران به وضوح به حد جنایت جنگی می‌رسد. این حمله افراد بی‌گناهی را هدف قرار داد که شرایط دشوارشان باعث شد در این پناهگاه باشند».

سلامه از جامعه جهانی خواست «این جنایت» را محکوم کرده و آمر و عامل ان را مجازات کند.

او تاکید کرد که نمایندگی سازمان ملل متحد، به صورت پی‌گیر، گزارش‌های مرتبط با ادعاهای قتل خارج از قانون در مناطق را پی‌گیری می‌کند.

درخواست تحقیق

پیش از این، کمیساریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد، خواستار تحقیق در حادثه بمباران مرکز نگهداری مهاجران غیر قانونی در نزدیکی طرابلس پایتخت لیبی شده بود.

چارلی یاکسلی سخنگوی کمیسیاریای عالی امور پناهندگان سازمان ملل متحد در مصاحبه با خبرگزاری رویترز گفت: «هنوز مشخص نیست عامل حمله به این مرکز که به حدود 600 تن پناه می‌داد، کدام طرف است، اما تیم‌های پزشکی در این مرکز فعالند».

او ادامه داد: «با ادامه عملیات امداد و نجات احتمال دارد مشخص شود شمار قربانیان بیشتر است».

درخواست مجازات عاملان

از سویی اتحادیه اروپا حمله به مرکز نگهداری مهاجران در لیبی را «هولناک» توصیف کرد و خواستار تحقیق سازمان ملل در این باره شد.

اتحادیه آفریقا هم چهارشنبه ضمن محکومیت این حمله، خواستار «مجازات عاملان این جنایت هولناک» شد.

گزارش‌ها درباره عامل این حمله ضد و نقیض است. در حالی که گردان‌های دولت الوفاق لیبی ارتش را متهم به بمباران مرکز کردند، منابع ارتش گروه‌های شبه‌نظامی هوادار دولت الوفاق را به حمله توپخانه‌ای به مرکز متهم می‌کند.