طرح دموکرات‌ها برای ممنوع کردن حمله بدون مجوز به ایران شکست خورد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

تلاش سناتورهای دموکرات ایالات متحده آمریکا برای تصویب قانونی که هدف از آن بستن دست و پای دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور و ممنوع کردن حمله بدون مجوز به ایران است، شکست خورد و در سنا رای نیاورد.

سناتورهای دموکرات آمریکا متممی برای بودجه وزارت دفاع در سنا مطرح کردند که اختیارات رئیس‌جمهوری برای استفاده از بودجه پنتاگون برای اقدام نظامی علیه ایران را محدود می‌کرد.

طرح‌های ارائه شده در سنا برای تصویب به حداقل 60 رای موافق از 100 سناتور نیاز دارند ولی طرح دموکرات‌ها تنها 41 رای آورد و راه به جایی نبرد.

چاک شومر، رهبر دموکرات‌های سنا که در اقلیت هستند، مدعی شد که «مردم آمریکا نگران هستند که رئیس‌جمهوری این کشور حتی اگر نخواهد جنگی را شروع کند، به اشتباه وارد جنگ شود» ولی سناتور میچ مک‌کانل رهبر جمهوری‌خواهان سنا تصویب این طرح در حال حاضر را «مخابره یک پیام اشتباه به تهران» توصیف کرد.

دموکرات‌ها نگران این هستند که دولت ترامپ برای حمله به ایران از مجوزی که پس از حملات 11 سپتامبر صادر شد، استفاده کنند. دولت آمریکا بارها ایران را به ارتباط با القاعده متهم کرده و همین امر باعث دامن زدن به نگرانی‌ها در زمینه احتمال استفاده از مجوز مبارزه با القاعده شده است.

چندی پیش مایک پمپئو در جلسه شهادت در برابر کمیته روابط خارجی سنا، از پاسخ دادن به سوالی درباره احتمال استفاده از این مجوز طفره رفته و گفته بود: «ترجیح می‌دهم این تصمیم را به وکلای حقوقی بسپارم.... سوال مربوط به ارتباط ایران با القاعده کاملا واقعی است. آنها میزبان القاعده بوده‌اند، آنها به القاعده اجازه داده‌اند از کشورشان عبور کند.»

در روزهای گذشته احتمال درگیری نظامی میان ایران و آمریکا بیش از هر زمان دیگری شده است. این نگرانی‌ها پس از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران، بیشتر هم شده است. دونالد ترامپ با تاکید مکرر در زمینه آمادگی برای مذاکره با ایران، گفته که رهبران این کشور «احمق و خودخواه» هستند، اگر در پی توافق نباشد زیرا که اگر جنگی میان دو کشور رخ دهد، ایران ویران خواهد شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید