از سرگیری ماموریت مارتن گریفتس برای بحث درباره روند صلح در یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پس از دو ماه وقفه در روند فعالیت‌هایش، مارتن گریفتس، فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن جمعه 28 ژوئن اعلام کرد ماموریت خود را مجددا از هفته آینده با سفر به 3 کشور روسیه، امارات و سطلنت عمان برای گفتگو درباره تلاش‌های برقراری صلح در یمن آغاز خواهد کرد.

مرکز اطلاع‌رسانی ویژه فرستاده سازمان ملل در امور یمن در حساب خود در شبکه اجتماعی توئیتر در بیانیه‌ای اعلام کرد مارتن گریفتس، فرستاده ویژه سازمان ملل به یمن از هفته آینده تور خود را با مسافرت به کشورهای روسیه، امارات و سطلنت عمان آغاز خواهد کرد تا در دیدار با مقامات این کشورها گفتگوهایی را برای پیشبرد روند صلح در یمن انجام دهد.

در این بیانیه آمده است که گریفتس همچنان مصمم است تا به راه‌حل سیاسی فراگیر برای پایان دادن به جنگ در یمن دست یابد و در این راستا پایبندی تمامی طرف‌ها و دست‌اندرکاران برای پیوستن به روند صلح او را یاری خواهد کرد.

پیش‌بینی می‌شود فرستاده ویژه سازمان ملل در سلطنت عمان با هیأتی از گروه شبه‌نظامی حوثی دیدار کند.

دیدار با معاون رئیس جمهوری یمن

در پی اتهام او از سوی دولت قانونی یمن به «همذات‌پنداری» با گروه شبه‌نظامیان حوثی و مماشات با آنها که منجر به توقف دو ماهه ماموریتش در یمن شد، مارتن گریفتس روز چهارشنبه در ریاض، پایتخت سعودی با علی محسن الاحمر، معاون رئیس جمهوری یمن دیدار و گفتگو کرد.

رئیس جمهوری یمن در 22 ماه مه گذشته در نامه‌ای خطاب به آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد موارد نقض از سوی فرستاده ویژه سازمان ملل متحد در امور یمن را به او گزارش داده و از آن‌چه « سوءفهم گریفتس درباره طبیعت جنگ در یمن» دانسته، انتقاد کرد.

اواسط ماه ژوئن جاری سازمان ملل متحد، رزماری دیکارلو، نماینده دبیرکل این سازمان در امور سیاسی را به منظور انجام مشورت‌هایی با رئیس جمهوری یمن و جهت بازسازی روابط میان دو طرف به منطقه اعزام کرد.

در همین راستا آنتونیو گوتیرش، دبیرکل سازمان ملل متحد شنبه گذشته در نامه‌ای خطاب به عبدربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن گفت که همکاری میان سازمان ملل و دولت یمن «کلید حل بحران» یاین کشور است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید