ویدیو.. «فتوای» مفتی حوثی‌ها علیه برنامه جهانی غذا: عوامل سازمان‌های اطلاعتی هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شمس الدین شرف الدین، روحانی که رهبر حوثی‌ها او را به عنوان «مفتی یمن» منصوب کرد، هوادارنش را علیه برنامه جهانی غذا تحریک کرد و گفت که کارکنان این نهاد سازمان ملل متحد، برای سازمان‌های اطلاعاتی بیگانه کار می‌کنند.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که یمنی‌ها بیش از پیش به کمک‌های برنامه جهانی غذا نیاز دارند.

معمر الاریانی وزیر اطلاع رسانی یمن پنجشنبه 27 ژوئن در توئیتی، سخنان مفتی حوثی‌هار ا به مثابه «فتوایی برای ریختن خون کارکنان سازمان‌های بین‌الملی و هیئت‌های فعال در زمینه امداد رسانی انسانی در یمن به بهانه رصد مختصات جغرافیایی مناطق و جمع‌آوری اطلاعات برای دستگاه‌های اطلاعاتی» دانست.

وزیر یمنی سخنان مفتی حوثی‌ها را محکوم کرد؛ سخنانی که پس از بحران در روابط میان برنامه جهانی غذا و حوثی‌ها بیان می‌شود.

سخنگوی برنامه جهانی غذا سه‌شنبه 25 ژوئن اعلام کرد که شبه‌نظامیان حوثی ماه گذشته، مانع از ورود یک محموله غذایی به یمن شدند که می‌توانست تغذیه حدود 100 هزار خانواده را فراهم کند.

جلوگیری از ورود این محموله در حالی است که برنامه جهانی غذا، گفت‌وگوهای پر تنشی با حوثی‌ها در حال انجام بود. برنامه جهانی غذا در تلاش است با استفاده از نشانه‌های حیاتی، نام میلیون‌ها یمنی نیازمند به کمک را به عنوان راهی برای جلوگیری از سرقت کمک‌ها ثبت کند.

غارت مواد غذایی

هفته گذشته هم برنامه جهانی غذا، کمک‌های خود را به نیازمندان در یمن پس از توقف مذاکرات با حوثی‌ها به حال تعلیق در آورد.

برنامه جهانی غذا حوثی‌ها را به غارت مواد غذایی و استفاده از میلیون‌ها دلار کمک‌های بین‌المللی در جنگ اقتصادی متهم کرد.

تعلیق کمک‌ها بر زندگی حدود 850 هزار تن در صنعا تاثیر می‌گذارد. برنامه جهانی غذا می‌گوید بخش بزرگتر غارت کمک‌ها در این شهر روی داد.

برنامه جهانی غذا کمک‌هایی به ارزش 100 هزار دلار به صورت ماهانه به یمن می‌فرستد.

کمک‌های نقدی

خبرگزاری سبا که حوثی‌ها آن را کنترل می‌کنند، روز یکشنبه به نقل از محمد علی الحوثی یکی از رهبران این گروه گزارش داد که برنامه جهانی غذا را به تلاش برای سرپوش گذاشتن بر غذای فاسد و کمک‌های تریخ مصرف گذشته متهم می‌کند.

حوثی‌ها از برنامه جهانی غذا می‌خواهند به جای به گفته‌شان «غذای فاسد» کمک‌های نقدی تحویل دهند.

برنامه جهانی غذا می‌گوید برخی مواد غذایی توقیف شده از مدت‌ها پیش در مناطق تحت تصرف حوثی‌ها، فاسد شده است.

تاریخ مصرف گذشته

خبرگزاری‌های آسوشیتدپرس نسخه‌ای از نامه استیون اندرسون مدیر برنامه جهانی غذا در یمن را منتشر کرد که روز 11 ژوئن به حوثی‌ها ابلاغ می‌کند که این سازمان می‌خواهد بیش از 200 هزار تن آرد تاریخ مصرف گذشته انبار شده در فرودگاه صنعا را تلف کند. این فرودگاه در تصرف حوثی‌ها قرار دارد.

ماه گذشته هم حوثی‌ها مانع از ورود بیش از 8 هزار تن آرد ارسال شده توسط برنامه جهانی غذا با این بهانه شدند که مملو از حشره است. اما پس از آزمایش مشخص شد که این محموله کاملا تمیز است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید