وزیر خارجه امارات: کشورهای منطقه هم باید بخشی از برجام باشند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شیخ عبدالله بن زاید وزیر امور خارجه امارات متحده عربی چهارشنبه 26 ژوئن در کنفرانس مشترک خبری با سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفت که برای تضمین موفقیت توافق هسته‌ای با ایران (برجام)، باید کشورهای منطقه هم بخشی از این توافق باشند.

وزیر امور خارجه امارات گفت: «ایران یکی از موضوعاتی بود که با مایک پومپئو (وزیر امور خارجه آمریکا) در جریان سفرش به امارات به بحث گذاشتیم». او افزود: «موضوع ایران هم با مسئولان روس به بحث گذاشته شد».

شیخ عبدالله بن زاید گفت: «مساله توسعه همکاری بین‌المللی برای حمایت از کشتی‌ها در گذرگاه‌های آبی هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت». او تاکید کرد: «باز ماندن گذرگاه‌های آبی برای امارات مساله مهمی است». او ادامه داد: «ما در منطقه‌ای پر تنش و مهم برای جهان قرار داریم. تنش‌های بیشتر و نگرانی‌های بیشتر نمی‌خواهیم. خواهان ثبات بیشتریم».

وزیر امور خارجه امارات اضافه کرد: «با مسئولان روس درباره حملات اخیر در دریای عمان گفت‌وگو کردیم. حملات به نفت‌کش‌ها در دریای عمان، عملیاتی خرابکارانه است».

درباره حملات به نفت‌کش‌ها در آب‌های الفجیره هم شیخ عبدالله بن زاید گفت: «نمی‌توانیم هیچ کشوری را در ماجرای حمله به کشتی‌ها روبروی سواحل امارات متهم کنیم».

درباره اوضاع در یمن، شیخ عبدالله بن زاید تاکید کرد که امارات به تلاش‌هایش برای حمایت از ماموریت مارتن گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد ادامه خواهد داد. او ادامه داد: «با سازمان ملل متحد برای دست‌یابی به راه حل سیاسی در یمن همکاری می‌کنیم. امیدواریم جنگ در یمن پایان یافته و روند سیاسی فراگیر آغاز شود».

او همچنین بر توسعه همکاری تجاری و گردشگری میان امارات و روسیه تاکید کرد.

از سویی لاوروف هم در این کنفرانس خبری گفت: «روسیه خواهان فرونشاندن تنش در منطقه دارای اهمیت جهانی خلیج است. ما ابتکار عمل روسیه برای فرونشاندن تنش در خلیج عربی را یادآور شدیم».

او افزود کشورهای خلیجی برای دوری از خشونت در منطقه و کشانده نشدنش به سناریوهای زور، «مشوق گفت‌وگو» باشند.
لاوروف ادامه داد: «باید از گفتمان تنش‌آمیز و دادن هشدارها در بحران میان تهران و واشینگتن پرهیز کرد. اظهار نظرهای خشن و تحریم‌های آمریکا، مشوق آغاز گفت‌وگو با ایران نیست».

او ادامه داد که «بحران میتن ایران و ایالات متحده با گفت‌وگو قابل حل است. گفت‌وگو باحث حل و فصل تناقض‌ها و اختلاف‌ها می‌شود». او در عین حال این سوال را مطرح کرد: «چگونه ایران می‌تواند در سایه تحریم‌ها و شروط امریکا، با گفت‌وگو موافقت کند».

از سوی دیگر لاوروف تاکید کرد که با همتای اماراتی‌اش، اوضاع در لیبی، سوریه و مناقشه فلسطین را به بحث گذاشت.

درباره اوضاع در سوریه هم وزیر امور خارجه روسیه گفت: «باید گفت‌وگویی فراگیر با مشارکت همه طرف‌هیا سوری آغاز شود». او ادامه داد: «باید همه مناطق سوریه در کنترل دولت باشد». او از وجود تماس‌های مستمر میان روسیه و آمریکا درباره سوریه خبر داد.

لاوروف در نهایت گفت که درباره برنامه زمانبندی برای دیدار روسای جمهوری روسیه و آمریکا تا کنون توافق نشده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید