عمان نمایندگی دیپلماتیک جدیدی در سطح سفارت در فلسطین افتتاح می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

وزارت امور خارجه عمان چهارشنبه 26 ژوئن اعلام کرد نمایندگی دیلپماتیک جدیدی در فلسطین در سطح سفارت‌خانه افتتاح خواهد کرد و هیئتی از این وزارت‌خانه به شهر رام‌الله در کرانه باختری رود اردن مرکز دولت خودگردان فلسطین خواهد رفت تا اقدامات اجرایی را آغاز کند.

در بیانیه وزارت امور خارجه عمان که از سوی خبرگزاری این کشور منتشر شد آمده است: «در ادامه سیاست سلطنت عمان در پشتیبانی از مردم فلسطین، سلطنت تصمیم گرفت نمایندگی دیپلماتیک جدیدی در کشور فلسطین در سطح سفارت‌خانه افتتاح کند و هیئتی از وزارت امور خارجه برای آغاز اقدامات افتتاح سفارت‌خانه، به رام‌ الله خواهد رفت».

این نخستین سفارت‌خانه یک کشور خلیجی در مناطق اشغال شده فلسطین خواهد بود.

این اقدام در حالی صورت می‌گیرد که نشستی با رهبری ایالات متحده آمریکا در بحرین به منظور معرفی بخش اقتصادی طرح صلح آمریکا برای خاورمیانه در حال برگزاری است.

جرد کوشنر مشاور رئیس‌جمهوری آمریکا در مصاحبه با العربیه گفت که بخش سیاسی طرح در زمان مناسب اعلام خواهد شد. با این وجود بر اساس اخبار درز یافته، بعید به نظر می‌رسد بخش سیاسی، در بر دارنده به رسمیت شناختن دولت مستقل فلسطینی باشد. فلسطینی‌ها این نشست را تحریم کرده‌اند.

بخش اقتصادی طرح پیشنها سرمایه‌گاری 50 میلیارد دلاری است که اکثرش در اختیار فلسطینی‌ها قرار می‌گیرد. این طرح به دنبال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی برای فلسطینی‌ها و چند برابر کردن تولیدات محلی آن‌هاست. بنا بر اعلام کاخ سفید، اجرای این طرح 10 سال زمان می‌برد.

تا کنون عمان حضور خود را در این نشست تاکید نکرده است.

شایان ذکر است که 25 اکتبر 2018 بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر اسرائیل برای نخستین بار به عمان رفت و مورد استقبال سلطان قابوس قرار گرفت. این سفر در حالی صورت گرفت که دو طرف روباط دیپلماتیک ندارند.

نتانیاهو دسامبر گذشته اعلام کرد که عمان به هواپیماهای اسرائیلی اجازه خواهد داد تا از آسمانش عبور کنند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید