الجبیر: ایران در صورت ادامه «سیاست‌های ستیزه‌جویانه» هزینه خواهد داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

عادل الجبیر وزیر مشاور در امور خارجه سعودی هشدار داد چنانچه ایران به «سیاست‌های ستیزه‌جویانه» خود ادامه دهد، در معرض تحریم‌های بیشتری قرار خواهد گرفت و هزینه پرداخت خواهد کرد.

او در عین حال تاکید کرد که ریاض خواهان دور شدن از احتمال جنگ است.

الجبیر در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «لوموند» که دوشنبه 24 ژوئن منتشر شد، گفت: «ایران امروز تحت تحریم‌های اقتصادی سختی قرار دارد. این تحریم‌ها افزایش خواهد یافت چنانچه ایران به سیاست‌های ستیزه‌جویانه خود ادامه دهد. در این صورت ایران هزینه پرداخت خواهد کرد».

این سخنان در حالی بیان می‌شود که بنا بر اعلام دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا، انتظار می‌رود واشینگتن تحریم‌های «جدید» و «شدید» علیه ایران اجرا کند.

انتشار این اظهارات با رسیدن مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا به سعودی هم‌زمان شده است.

«پیام به ایران»

عادل الجبیر شامگاه پنجشنبه 13ژوئن تاکید کرده بود سعودی با ایالات متحده آمریکا اتفاق‌نظر دارد که ایران در حمله پنجشنبه به دو نفتکش در خلیج عمان نقش دارد.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی در گفتگو با شبکه «سی ان ان» گفت:« دلیلی وجود ندارد که با مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا مخالف باشیم. ما با او اتفاق نظر داریم. ایران در این مورد سابقه‌دار است».

پیشتر وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با خبرنگاران گفت:« ایران مسئول مستقیم حمله به دو نفتکش در خلیج عمان است».

پمپئو در این باره توضیح داد:«ارزیابی اینکه ایران در پس حمله به دو نفتکش قرار دارد، با استناد بر داده‌های اطلاعاتی صورت گرفته است».

پمپئو در ادامه اظهارات خود شرح داد:« نوع سلاح و روش بکار رفته در حمله به دو نفتکش و همچنین داده‌های اطلاعاتی دست داشتن ایران (در این حمله) را تاکید می‌کند».

وزیر خارجه آمریکا افزود:« این ارزیابی با استناد به داده‌های اطلاعاتی، نوع اسلحه بکار رفته و سطح مهارت‌های مورد نیاز در این عملیات و حملات ایرانی مشابهی است که اخیرا علیه بخش حمل و نقل (دریایی) به وقوع پیوسته و نیز این حقیقت که هیچ گروهی در آن منطقه وجود ندارد که بتواند به طور نیابتی اقدام و منابع و شایستگی‌های لازم برای تحرک در این سطح از پیشرفت را داشته باشد، انجام شده است».
از سویی عادل الجبیر تاکید کرد: «‌کسی خواهان جنگ نیست اما این موضوع به ایران بستگی دار».

او افزود: «رفتارهای ایران منطقی نیست و ایران باید درباره اینکه انقلاب است یا حکومت تصمیم بگیرد».

الجبیر در بخش دیگری از اظهارات خود گفت «اگر ایران به توانایی هسته‌ای دست یابد، باید انتظار داشت که کشورهای دیگر نیز خواهان آن هستند».

الجبیر همچنین تاکید کرد:« سعودی از منافع خود دفاع خواهد کرد».

وزیر مشاور سعودی افزود:« اگر واشینگتن سلاحی به سعودی نفروشد آن وقت مجبور خواهد شد تا نیروهای آمریکایی بیشتری را به منطقه اعزام کند».
از سویی خالد الفالح، وزیر انرژی، صنعت و منابع معدنی سعودی تاکید کرد«پادشاهی سعودی تدابیری که جهت محافظت از بنادر و آب‌های سرزمینی‌اش مناسب می بیند، را اتخاذ خواهد کرد».

او همچنین خواستار آن شد تا «جامعه بینالمللی به تعهداتش در محافظت از دریانوردی بین المللی عمل کند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید