درپی ناامنی آسمان ایران امارات خواستار اتخاذ تدابیر از سوی شرکت‌های هواپیمایی‌اش شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

اداره هوانوردی عمومی امارات متحده عربی روز شنبه 22 ژوئن 2019 از شرکت‌های هواپیمایی ثبت شده در این کشور خواست با بررسی مناطق پروازی متاثر از تنش‌های پیش آمده، تدابیر لازم را اتخاذ کرده و از پرواز در مناطقی پرخطر پرهیز کنند.

براساس بیانیه صادره از سوی این نهاد اماراتی، این تصمیم به عنوان یک اقدام پیشگیرانه و براساس شرایط فعلی منطقه و اهمیت امنیت و سلامت پروازها، اتخاذ شده است.

سخنگوی شرکت هواپیمایی امارات روز جمعه 21 ژوئن اعلام کرد که در سایه تنش‌های روزافزون میان آمریکا و ایران، این شرکت مسیر پروازهای خود را به دور از مناطق درگیری احتمالی در خلیج انتخاب می‌کند.

این تصمیم اداره هوانوردی عمومی امارات متحده عربی و شرکت‌های هواپیمایی این کشور همزمان با تصمیم بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی دیگر در زمینه تغییر مسیر پروازهایشان و ممنوعیت پرواز از آسمان ایران اتخاذ شد. در روزهای گذشته ایران یک پهپاد آمریکایی را در آسمان خلیج سرنگون کرد. این اقدامی در حالی صورت گرفت که به گفته امیرعلی حاجی زاده، فرمانده هوافضای سپاه در مراسم نمایش بقایای پهپاد آمریکایی، همزمان با سرنگونی این پهپاد، یک هواپیمای آمریکایی دیگر با 35 سرنشین در منطقه حضور داشته و ایران می‌توانسته آن هواپیما را نیز سرنگون کند.

اداره هوانوردی فدرال روز پنج‌شنبه از شرکت‌های هواپیمایی آمریکایی خواست در مسیرهای پروازی خود بر فراز خلیج و دریای عمان تا اطلاع ثانوی از حریم هوایی تحت کنترل تهران استفاده نکنند.

شرکت هواپیمایی یونایتد ایرلاینز آمریکا اولین شرکتی بود که پروازهای خود بر فراز ایران را ممنوع کرد. پس از آن شرکت‌های بریتیش ایرویز و لوفت‌هانزای آلمان نیز پس از اطلاعیه اداره هوانوردی فدرال آمریکا، اعلام کردند که مسیرهای خود را تغییر داده و تا اطلاع ثانوی و پایان تنش‌ها، از آسمان ایران پرواز نخواهند کرد. شرکت کی‌ال‌ام ایرفرانس نیز روز جمعه اعلام کرد ناچار است برای اجتناب از عبور از بخش‌هایی از حریم هوایی ایران به ویژه در محدوده تنگه هرمز، مسیر هواپیماهای خود را تغییر دهد.

یورو نیوز گزارش کرد که هواپیمایی مالزی هم اعلام کرده که مسیر پروازهای خود به مقاصد لندن، جده و مدینه را عوض کرده و شرکت استرالیایی کاناتس هم تایید کرده که مسیر پروازهای خود به مقصد لندن را اصلاح کرده است. همزمان هواپیمایی ژاپن، یونایتد، آمریکن، دلتا و نیز از امتناع از پرواز از فراز ایران و به ویژه بخش‌هایی از آسمان خلیج و دریای عمان خبر داده‌اند. هواپیمایی‌های سنگاپور، نروژ و سوئد(ساس) نیز بعدازظهر جمعه خبر دادند که ممنوعیت پرواز از فراز ایران و تنگه هرمز را ابلاغ کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید