گفت‌وگوی محمد بن سلمان و دونالد ترامپ درباره اقدامات تنش‌آفرین ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

کاخ سفید روز جمعه 21 ژوئن 2019 اعلام کرد که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا و شاهزاده محمد بن سلمان، ولی‌عهد و وزیر دفاع پادشاهی عربی سعودی با یکدیگر گفت‌وگو کرده و درباره خطرات اقدامات تنش‌آفرین ایران در منطقه تبادل نظر کرده‌اند.

در بیانیه‌ای که کاخ سفید در این باره منتشر کرد، آمده: «رهبران [دو کشور] درباره نقش پررنگ سعودی در تضمین ثبات خاورمیانه و بازارهای نفتی و همچنین درباره خطرات اقدامات تنش‌آفرین رژیم ایران گفت‌وگو کردند.»

منابع دیپلماتیک پیش از این اعلام کرده بودند که ایالات متحده آمریکا خواستار برگزاری جلسه غیرعلنی شورای امنیت درباره ایران شد.

نمایندگی ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل نامه‌ای به اعضای شورای امنیت ارسال کرده و خبرگزاری رویترز به نسخه‌ای از آن دست یافت. در این نامه آمده «جدیدترین تحولات درباره ایران را به اطلاع شورای امنیت خواهیم رساند و اطلاعات جدیدی براساس تحقیقاتمان درباره حوادث رخ‌داده اخیر برای نفت‌کش‌ها ارائه خواهیم کرد.»

یک منبع خبری که نخواست نامش فاش شود نیز اطلاع داد آمریکا خواستار گفت‌وگوی 15 کشور عضو شورای امنیت درباره آخرین تحولات مرتبط با ایران و حوادثی که روزهای اخیر برای نفت‌کش‌ها رخ داده، شد.

در 13 ژوئن 2019 دو نفت‌کش در دریای عمان هدف عملیات تخریبی قرار گرفتند. یک ماه قبل از آن نیز چهار کشتی دیگر، از جمله سه نفت‌کش در نزدیکی مرزهای امارات مورد هجوم قرار گرفتند.

شواهد و دلایل زیادی وجود دارد که فرضیه‌ها درباره نقش ایران در عملیات تهاجمی علیه نفت‌کش‌ها در خلیج را تقویت می‌کند. تهدید روحانی به ممانعت از صادرات نفت یکی از مهم‌ترین این شواهد است. رئیس‌جمهوری ایران در ماه‌های گذشته گفت: « آمریکا بداند نفت‌مان را می‌فروشیم و آنها قادر نیستند و نمی‌توانند جلوی فروش نفت ایران را بگیرند.اگر آمریکا بخواهد روزی جلوی فروش نفت ایران را بگیرد، نفتی از خلیج صادر نمی‌شود. »

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید