کشورهای مختلف جهان حمله موشکی حوثی‌ها به فرودگاه اَبهای سعودی را محکوم کردند

رئیس مجلس عربی خواستار گنجاندن حوثی‌ها در فهرست گروه‌های تروریستی شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی حمله موشکی شبه‌نظامیان حوثی به فرودگاه ابهای سعودی، سعد الحریری، نخست‌وزیر لبنان این اقدام را تعرض آشکار به تاسیسات مدنی سعودی و نشانه استمرار اقدامات خبیث برای هدف قرار دادن ثبات و امنیت پادشاهی عربی سعودی و ملت این کشور است.

جمهوری کوموروس نیز این اقدام حوثی‌ها را که 26 مجروح از جمله چند زن و کودک در پی داشت، را «تروریستی» خوانده و آن را به شدت محکوم کرد. وزارت امور خارجه کوموروس در بیانیه‌ای اعلام کرد: «دولت و ملت جمهوری کوموروس این اقدامات جنایتکارانه مستمر را به بازی گرفتن قوانین مرتبط با صلح و امنیت بین‌المللی می‌داند و باید با آن به طور جدی و به نحوی که مانع افزایش این گونه اقدامات تروریستی شود، برخورد کرد.»

ایالات متحده آمریکا، امارات متحده عربی، یمن، مصر، کویت، فلسطین و بحرین نیز اقدام حوثی‌ها در حمله موشکی به فرودگاه ابها را محکوک کرد و ایران را مسئول در اختیار قرار دادن تسلیحات و کمک‌های نظامی لازم برای حمله به تاسیسات مدنی دانستند.

مجلس عربی نیز این حمله را محکوم کرد. مشعل بن فهم السلمی، رئیس این مجلس حمله حوثی‌ها به فرودگاه بین‌المللی ابها را «جنایت جنگی» توصیف کرد. الفهمی گفت که این مجلس به شدت این اقدام «تروریستی» را محکوم کرد و از سازمان ملل و شورای امنیت می‌خواهد به شکل فوری و جدی اقدام کرده و حوثی‌ها را در فهرست گروه‌های تروریستی بگنجاند، زیرا که قوانین بین‌المللی را نقض کرده و به شکل عمدی و مکرر تاسیسات حیاتی و مدنی سعودی را با موشک‌های بالستیک و هواپیماهای بدون سرنشین مورد هدف قرار می‌دهد.

رئیس پارلمان عربی خواستار تحت تعقیب قرار گرفتن رهبران حوثی و گروه‌ها و دولت‌های حامی آنها شد. او به شکل ویژه خواستار الزام ایران به پای‌بندی به قطعنامه 2216 در زمینه ممنوعیت ارسال سلاح به حوثی‌ها شد.

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی نیز «اقدام جنایتکارانه» حوثی‌ها را محکوم و خواستار محکومیت همه جانبه این اتفاق شد.

وزارت امور خارجه اردن با انتشار بیانیه‌ای حمله حوثی‌ها به فرودگاه ابها را به شدت محکوم و تاکید کرد هر تعرض به امنیت پادشاهی عربی سعودی، تعرض به امنیت منطقه است و اردن از هر اقدامی که سعودی برای حفظ امنیت و مبارزه با همه اشکال تروریسم انجام دهدف حمایت می‌کند.

سرهنگ ستاد ترکی المالکی سخنگوی رسمی ائتلاف حمایت از دولت قانونی یمن اعلام کرد که ساعت 2:21 بامداد چهارشنبه 12 ژوئن، یک پرتابه شلیک شده توسط شبه‌نظامیان حوثی در سالن استقبال فرودگاه بین‌المللی اَبها سقوط کرد که طی آن 26 غیرنظامی زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید