زکا در کاخ ریاست‌جمهوری لبنان: ایران به اتهام‌های باطل مرا زندانی کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

نزار زکا شهروند لبنانی که در زندانی بود و سه‌شنبه 11 ژوئن پس از آزادی مشروط، تهران به مقصد بیروت ترک کرد، در کنفرانسی خبری در کاخ ریاست‌جمهوری لبنان گفت که جاسوس نیست و ایران او را به «اتهام‌های باطل» زندانی کرده بود.

زکا گفت: «به جزئیات آدم ربایی، بازداشت ظالمانه و محاکمه صوری که در معرض آن قرار گرفتم نمی‌پردازم».

او ادامه داد: «زندانی شدن در ایران، بر عزم من برای دفاع از حقوق بشر افزود».

او همچنین با تشکر از رسانه‌ها گغت: «رسانه ریه‌ای بودم که در دوره زندان با استفاده از آن نفس کشیدم».

او یادآوری کرد که با دعوت رسمی به تهران رفت اما آنجا «ربوده» و به «جاسوسی» متهم شد.

عباس ابراهیم رئیس اداره امنیت عمومی لبنان هم که زکا در تهران به او تحویل داده شد، در این کنفرانس خبری گفت که ایران به خواست میشل عون رئیس‌جمهوری لبنان نزار زکا را آزاد کرد».

آزادی مشروط

خبرگزاری رویترز سه‌شنبه 11 ژوئن اعلام کرد که نزار زکا شهروند لبنانی پس از آزادی از زندان اوین تهران، به همراه عباس ابراهیم مدیر اداره امنیت عمومی لبنان به بیروت پایتخت این کشور رسید.

پیش از این غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران اعلام کرده بود که دادگاه با «آزادی مشروط» نزار زکا شهروند لبنانی موافقت کرده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، اسماعیلی در نشست خبری خود گفت: «دادگاه امروز با آزادی مشروط نزار زکا موافقت کرد و تحویل خواهد شد. این یک فرایند قانونی است و نه بحث تبادل. هم خود محکوم و هم رئیس جمهور لبنان طی مکاتبات خواستار آزادی شده‌اند. هنر ما اجرای قانون است و هیچ مصلحتی را برتر نمیدانیم. این تقاضاها را بررسی کردیم».

سخنگوی قوه قضائیه ایران ادامه داد: « قاضی تحت شرایطی می‌تواند حکم آزادی بدهد. بررسی کردیم، حسن رفتار داشتند و با توجه به درخواست رئیس جمهور لبنان و اینکه حزب الله لبنان نیز آزادی متهم را به مصلحت خود می‌دانستند، مسجل شد که بعد از آزادی مرتکب جرم نمی‌شود».

عباس ابراهیم مدیر اداره امنیت عمومی لبنان دوشنبه 10 ژوئن اعلام کرده بود که ایران نزار زکا شهروند لبنانی زندانی در این کشور را سه‌‌شنبه (امروز) آزاد کرده و همراه او به لبنان باز خواهد گشت.

به گزارش خبرگزاری‌ها، ابراهیم گفت آزادی زکا که اقامت دائم (گرین کارت) ایالات متحده آمریکا را دارد، بر خلاف آن‌چه در برخی رسانه‌ها گفته شد، ارتباطی با توافق تبادل زندانیان ندارد.

طی هفته‌های گذشته وزیر امور خارجه لبنان از همتای ایرانی‌اش خواسته بود نزار زکا مشمول عفو شود.
نزار زکا شهروند لبنانی که از دسامبر 2015 در زندان اوین تهران به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب ایران به ده سال زندان و پرداخت 4 میلیون و 200 هزار دلار جریمه نقدی محکوم شد.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپس، گزارش داد جیسون پابلت وکیل آمریکایی نزار زکا، سه شنبه 20 سپتامبر 2016 در این باره گفت که حکم 60 صفحه‌ای نزار زکا، در دادگاهی غیر علنی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شده است.

این حکم در حالی صادر شد که سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه 17 سپتامبر، با انتقاد از روند دادرسی نزار زکا اعلام کرد که تنها پیش از برگزاری دادگاه به صورت محدود موفق به ملاقات با وکیل مدافع خود شده و محاکمه‌اش تنها دو جلسه به طول انجامید.

به گفته عفو بین‌الملل، نزار ذکا به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم شده است.

آوریل 2016، نزار زکا در پیامی صوتی، از مسئولان کشورش خواست او را از آن‌چه «ربوده شدن توسط نیروهای سپاه پاسداران» توصیف کرد، نجات دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید