شورای نظامی سودان: راه‌ها را باز می‌کنیم.. اپوزیسیون: به نافرمانی ادامه می‌دهیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

هم‌زمان با اعلام شورای نظامی انتقالی سودان مبنی بر عزم خود برای باز کردن راه‌ها و از میان برداشتن موانع، نیروهای اپوزیسیون به ادامه نافرمانی مدنی تاکید کردند.

شورای نظامی انتقالی سودان شامگاه یکشنبه 9 ژوئن اعلام کرد که قصد باز کردن راه‌ها و از میان برداشتن موانع سیمانی را دارد.

این شورا همچنین با رد گزارش‌های منتشره از چند دستگی در صفوف نیروهای امنیتی تاکید کرده: «گشت‌هایی در شهرهای مختل برای حفاظت از امنیت شهروندان به راه خواهد افتاد».

جمال الدین عمر عضو شورای نظامی انتقالی سودان در بیانیه‌‌ای تلویزیونی، ائتلاف آزادی و تغییر متشکل از گروه‌های اپوزیسیون را مسئول حوادث در کشور دانست و بستن راه‌ها‌ را «غیر قانونی و جرم» توصیف کرد.

جمال الدین عمر گفت: «روش بستن راه‌ها و ایجاد موانع که نیروهای ائتلاف آزادی و تغییر دست به آن می‌زنند، با قانون، عرف‌ و دین درتضاد است و از حد و مرز فعالیت سیاسی تجاوز می‌کند. چنین ادامی جرمی کامل و تعرض بر آزادی شهروندان است که آن‌ها را از زندگی طبیعی محروم می‌کند».

اخبار جنازه‌های شناور در نیل دروغ است

عضو شورای نظامی انتقالی سودان همچنین اخبار منتشر شده درباره بیرون کشیدن جنازه‌های معترضان از رود نیل را «دروغ» اعلام کرد و گفت: «برخی عمدا برای ایجاد ترس میان شهروندان، شایعه‌سازی می‌کنند».

او تاکید کرد که نیروهای ارتش و واکنش سریع قصد دارند راه‌ها را باز کرده، موانع را از میان برداشته و از موسسه‌های حیاتی حمایت کنند.

پایبندی اپوزیسیون به نافرمانی مدنی

در مقابل «تجمع اصحاب حِرَف سودان» که بخشی از ائتلاف آزادی و تغییر است، تاکید کرد که نافرمانی مدنی و اعتصاب سیاسی ادامه دارد.

این تشکل سیاسی که تحرکات خیابانی معترضان را سازماندهی می‌کند، از شورای نظامی خواست به شکلی فوری قدرت را به دولت انتقالی غیرنظامی بسپارد.

«تجمع اصحاب حِرَف سودان» همچنین خواستار تحقیق در اعمال خشونت‌آمیزی شد که از 11 آویل گذشته روی داد. این تشکل همچنین ر ضرورت مجازات عاملان این خشونت‌ها و دور کردن‌شان از هر روند سیاسی تاکید کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید