حمایت شورای امنیت از فرستاده ویژه سازمان ملل با وجود اعتراض‌های دولت یمن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

العربیه به پیش‌نویس بیانیه رسانه‌ای تهیه شده از سوی بریتانیا دست یافته که به شورای امنیت سازمان ملل متحد ارائه شده و از آن به طور کامل از مارتن گریفیتس نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در امور یمن حمایت شده است.

این بیانیه همچنین از طرف‌های عضو خواسته به طور کامل با تلاش‌های نماینده ویژه همراهی کنند.

این پیش‌نویش اشاره کرده است که اعضای شورای امنیت، دیدی مثبت به پیشرفت اولیه طرف‌های یمنی در اجرای مرحله نخست خروج نیروهای نظامی از الحدیده دارند.

در این پیش‌نویس آمده است که اعضای شورای امنیت از طرف‌های یمنی می‌خواهند در اجرای توافق‌های به دست آمده در رایزنی‌های سوئد از جمله احترام به آتش‌بس در استان الحدیده پیش بروند.

آخرین فرصت

انتظار می‌رود که دستیار آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد امروز دوشنبه 10 ژوئن به ریاض برسد و با عبد ربه منصور هادی رئیس‌جمهوری یمن، بحران روابط با گریفیتس را به بحث بگذارد.

پارلمان یمن یکشبه بار دیگر از دولت خواسته بود همکاری با مارتن گریفیتس را تا زمان پایبندی‌اش به قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد و پایه‌های مورد توافق برای دست‌یابی راه‌حل سیاسی، متوقف کند.

محکومیت «جرایم» حوثی‌ها

از سویی وزارت حقوق بشر یمن، «ادامه جنایت‌های شبه‌نظامیان حوثی در استان‌های تعز و الضالع» را محکوم کرد.

\در بیانیه صادره از سوی وزارت حقوق بشر یمن آمده است: «ادامه شبه‌نظامیان حوثی به نقض قوانین انسانی بین‌المللی و قواعد حقوق بشر، نتیجه سکوت جامعه جهانی و عدم پایبندی به مسئولیت‌های اخلاقی و وظای قانونی خود برای حمایت از غیر نظامیان است. جامعه جهانی همچنین در برداشتن گام‌های قاطع درسایه ادامه نقض قوانین از سوی شبه‌‌نظامیان شکست خورده است».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید