خارطوم به طور کامل فلج شده است.. بن‌بست مذاکرات میان اپوزیسیون و شورای نظامی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائتلاف آزادی و تغییر که از گروه‌های اپوزیسیون سودان تشکیل شده، چهارشنبه 5 ژوئن جلسه‌ای ویژه برای بررسی پیشنهاد میانجی‌گری ارائه شده از سوی کنگره ملی برای از سرگیری مذاکرات با شورای نظامی انتقالی تشکیل داد.

اعضای «تجمع اصحاب حِرَف» که بخشی از ائتلاف آزادی و تغییرند و اعتراض‌های خیابانی را سازماندهی می‌کنند، به توافق رسیدند که در شرایط کنونی، پس از حوادث خونین متفرق کردن تحصن و پیش از تماس با برخی از اعضای ناپدید شده تجمع، هیچ میانجی‌گری را قبول نخواهند کرد.

آن‌ها همچنین تاکید کردند که به کمیته تشکیل شده توسط شورای نظامی برای تحقیق در حوادث متفرق کردن تحصن اعتماد ندارند.

از سوی دیگر خارطوم پایتخت سودان به طور کامل فلج شده که نشان از به بن‌بست رسسدن مذاکرات دارد.

وزارت بهداشت سودان برخی آمار منتشر شده درباره شمار کشته شدگان حوادث خونین در میدان محل تحصن معترضان در روز دوشنبه 3 ژانویه را رد و تاکید کرد تعداد قربانیان از 46 تن تجاوز نکرده است.

بنا به گفته منابع العربیه، وزارت بهداشت سودان شامگاه چهارشنبه 6 ژوئن همچنین تاکید کرد که جنازه‌ای از قربانیان در رود نیل وجود ندارد.

خبرگزاری رسمی سودان از دکتر سلیمان عبدالجبار مدیرکل وزارت بهداشت این کشور نقل کرده که شمار کشته شدگان خشونت‌های اخیر از 46 تن تجاوز نکرده است.

کمیته پزشکان سودان مرتبط با معترضان چهارشنبه اعلام کرده بود شمار کشته شدگان حوادث خشونت‌بار روز دوشنبه میدان تحصن در خارطوم به 100 تن رسید. پیش از این هم از رسیدن آمار قربانیان به 60 تن خبر داده بود.

روز دوشنبه میدان تحصن معترضان روبروی ستاد فرماندهی کل نیروهای مسلح، شاهد تیراندازی و اعمال خشونت‌آمیز بود.

ائتلاف آزادی و تغییر متشکل از گروه‌های اپوزیسیون، شورای نظامی انتقالی را به متفرق کردن تحصن با استفاده از زور متهم کرد. شورای نظامی این مساله را رد کرده و می‌گوید نیروهای ارتش در تعقیب افراد مسلح فراری از منطقه «کولومبیا» بودند که وارد میدان تحصن شدند.

شورای نظامی همچنین در بیانیه‌ای که بامداد سه‌شنبه منتشر کرد، از کشته شدن شهروندان در میدان تحصن در خارطوم ابراز تاسف کرد و از دادستانی کل خواست تحقیقات خود را در حادثه آغاز کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید