سودان.. تلاش نافرجام برای فراری دادن البشیر و مقامات رژیم سابق از زندان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

منابع «العربیه» و «الحدث» شامگاه سه‌شنبه از تلاش نافرجام برای فراری دادن عمر البشیر و مقامات رژیم سابق سودان از زندان کوبر خبر دادند.

این منابع افزودند که بیش از 100تن جمعی گردان‌های رژیم سابق سودان شامگاه سه‌شنبه با حمله به زندان کوبر تلاش کردند عمر البشیر، رئیس‌جمهوری مخلوع و مقامات رژیم او را آزاد کنند اما نیروهای امنیتی توانستند بعضی از عوامل شرکت کننده در این حمله را بازداشت کنند.

این منابع تاکید کردند که عمر البشیر و مقامات رژیم او در ناکام ماندن این تلاش همچنان در داخل زندان کوبر در بازداشت به سر می‌برند.

منابع یادشده افزودند که پس از این حادثه حراست و استحکامات امنیتی در اطراف زندان کوبر افزایش یافته است.

شایان ذکر است که البشیر در 11 آوریل سال جاری از قدرت برکنار و بازداشت شد. در آن تاریخ سپهبد عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان، رییس کمیته عالی امنیت، خبر از ریشه‌کن شدن رژیم عمر البشیر و بازداشت رهبری آن در مکانی امن و توقف اجرای قانون اساسی خبر داد.

چند روز پس از بازداشت البشیر خبرگزاری رویترز به نقل از خانواده‌اش گفت که وی به زندان کوبر در خارطوم پایتخت منتقل شده است.

از سویی دیگر یک منبع آگاه در زندان کوبر گفت که البشیر در سلول انفرادی و تحت حراست شدید نگهداری می‌شود.

همراه با عمر البشیر رئیس جمهوری برکنار شده سودان، بیش از 100 تن از شخصیت‌های نزدیک به او از جمله محمد طاهر ایلا نخست وزیر و عبدالرحیم محمد حسین، وزیر دفاع سابق، احمد هارون، رییس حزب کنگره ملی، علی عثمان محمد طه، معاون اول سابق البشیر و بکری حسن صالح، نائب اول سابق البشیر بازداشت شدند.

دادستانی کل سودان در ماه مه البشیر را به قتل تظاهرکنندگان و نیز پولشویی و دست اندازی به ثروتی بزرگ متهم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید