اتحادیه آفریقا عضویت سودان را تا زمان تشکیل دولت غیرنظامی تعلیق کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اتحادیه آفریقا پنجشنبه 6 ژوئن اعلام کرد که عضویت سودان را در این نهاد قاره‌ای را تا زمان تشکیل دولت انتقالی غیر نظامی به حال تعلیق درآورده است.

شورای صلح و امنیت اتحادیه آفریقا در حساب کاربری خود در توئیتر اعلام کرد: «در اقدامی فوری مشارکت جمهوری سودان در همه فعالیت‌های اتحادیه آفریقا تا تشکیل دولت غیرنظامی انتقالی به تعلیق درآمد. این تنها راه برای سودان برای خروج از بحران کنونی است».

این شورا در توئیت خود افزود که در حال بررسی اعمال تحریم‌های علیه کسانی است که در اقدامات خشونت‎‌آمیز در سودان دست داشتند.

صلح آمیز بودن اعتراضات

پیش از این «تجمع اصحاب حِرَف» سودان از گروه‌های اپوزیسیون که اعتراض‌های حیابانی را سازماندهی می‌کند، خواستار پایبندی به اعتراض‌های مسالمت‌آمیز و عدم کشیده شدن به خشونت شد.

چند طرف بین‌الکللی هم خواستار حفاظت از صلح و امنیت در سودان شده و درباره تشدید خشونت‌ها هشدار دادند.

مخالفت روسیه با دخالت‌های بین‌المللی

از سویی وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که با طرف‌های مختلف سودانی برای از سرگیری گفت‌وگوها در این کشور در تماس است.

روسیه همچنین با اعلام مخالفت با دخالت بین‌المللی در سودان، بر ضرورت مقابله با تندروها تا زمان برگزاری انتخابات در این کشور تاکید کرد.

پیش از این ائتلاف آزادی و تغییر که از گروه‌های اپوزیسیون سودان تشکیل شده ژوئن جلسه‌ای ویژه برای بررسی پیشنهاد میانجی‌گری ارائه شده از سوی کنگره ملی برای از سرگیری مذاکرات با شورای نظامی انتقالی تشکیل داده بود.

اعضای «تجمع اصحاب حِرَف» که بخشی از ائتلاف آزادی و تغییرند و اعتراض‌های خیابانی را سازماندهی می‌کنند، به توافق رسیدند که در شرایط کنونی، پس از حوادث خونین متفرق کردن تحصن و پیش از تماس با برخی از اعضای ناپدید شده تجمع، هیچ میانجی‌گری را قبول نخواهند کرد.

آن‌ها همچنین تاکید کردند که به کمیته تشکیل شده توسط شورای نظامی برای تحقیق در حوادث متفرق کردن تحصن اعتماد ندارند.

از سوی دیگر خارطوم پایتخت سودان به طور کامل فلج شده که نشان از به بن‌بست رسسدن مذاکرات دارد.

وزارت بهداشت سودان برخی آمار منتشر شده درباره شمار کشته شدگان حوادث خونین در میدان محل تحصن معترضان در روز دوشنبه 3 ژانویه را رد و تاکید کرد تعداد قربانیان از 46 تن تجاوز نکرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size