مسئول عالی‌رتبه عراقی: هزینه جنگ‌های منطقه‌ای ایران از جیب بغداد پرداخت می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اثيل النجيفی، یکی از رهبران ائتلاف « الاصلاح و الاعمار» و استاندار سابق استان نینوی گفت که روزانه میلیون‌ها دلار از عراق قاچاق می‌شود و بخش اعظم این پول‌ها صرف جنگ‌های ایران در سوریه، لبنان، یمن و دیگر کشورهای منطقه می‌شود.

این مقام عالی‌رتبه عراقی به رسانه‌های محلی این کشور گفت: «فساد ارز فروشی و قاچاق ارز یکی از خطرناک‌ترین انواع فساد در عراق است و این فساد از سوی گروه‌هایی که در حکومت عراق نفوذ کرده‌اند، حمایت می‌شود.»

استاندار سابق نینوی توضیح داد: «این مفسدان از سوی گروه‌های نفوذ کرده در حکومت حمایت می‌شوند و از یک دهه پیش تصمیم گرفته‌اند در اینگونه مناصب قرار گیرند تا بتوانند ارز قاچاق کنند. این افراد در خدمت گروه‌های سیاسی هستند و اهداف خاصی را به پیش می‌برند. بسیاری این این ارزهای قاچاق شده، به ایران می‌رود.»

النجیفی در ادامه افزود: «روزانه میلیون‌ها دلار از داخل عراق قاچاق می‌شود و بخش اعظم این اموال به ایران رفته و یا صرف جنگ‌های این کشور در منطقه، از جمله سوریه، لبنان و یمن می‌شود. همه جنگ‌ها با این پول‌ها انجام شد و این موضوع بسیار برای عراق خطرناک و به ضرر این کشور است.»

چند هیات قضایی متخصص در پولشویی پیش از این گفته بودند که میلیون‌ها دلاری که از عراق قاچاق شده‌اند، به دست تجار، صرافی‌ها و شرکت‌های صوری و غیرواقعی قاچاق شده‌اند.

مرکز مطالعات و رسانه مشرق در لندن گزارش کرد که ایاد محمد ضمد، قاضی پرونده‌های پولشویی، گفته که تجار اسناد و مدارک جعلی به بانک‌های محلی ارائه کرده و با دریافت دلار آن را به خارج از کشور منتقل کرده‌اند.

راضی فرطوسی، قاضی جرائم پاکدستی و پولشویی نیز از این موضوع که نهادهای مسئول فاکتورها و ضمانت‌نامه‌هایی که مشتریان و بانک‌ها قبل از مشارکت در مزایده‌های خارجی عرضه می‌کنند، را بررسی دقیق نمی‌کنند، انتقاد کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید