شورای نظامی سودان: دست‌های‌مان برای مذاکره با همه نیروها باز است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سپهبد عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان چهارشنبه 5 ژوئن در سخنانی به مناسبت عید قطر گفت که این شورا دست‌های خود را برای گفت‌وگو با همه نیروها باز کرده است.

البرهان که در خارطوم پایتخت سودان سخن می‌گفت، اظهار داشت: «تغییری که سودان پشت سر می‌گذارد در شرایط دشوار روی می‌دهد».

او ادامه داد: «هیچ راهی جز تن دادن به اراده مردم و مقابله با اهداف سیاسی خارجی وجود ندارد».

البرهان گفت: «به فرماندهی کل نیروهای مسلح دستور داده شد تا درباره حوادث تاسف بار روی داده در متفرق کردن تحصن (معترضان) تحقیق کنند».

او تاکید کرد هرکس که مسئولیتش در حوادث متفرق کردن تحصن ثابت شود، مجازات خواهد شد.

البرهان خواستار پشت سر گذاشتن گذشته «و باز کردن صفحه جدید برای عبور به آینده» شد.

او در پایان گفت: «دست‌های‌مان برای مذاکره با همه نیروها باز است».

جلسه بی نتیجه شورای امنیت

شورای امنیت سازمان ملل متحد سه‌شنبه جلسه‌ای پشت درهای بسته برای بحث درباره اوضاع سودان با خواست آلمان و بریتانیا برگزار کرده است.

این جلسه پس از آن برگزار شد که شورای نظامی انتقالی سودان، عزم خود را برای برگزاری انتخابات طی 9 ماه و پس از حوادث خونبار در محوطه تحصن معترشان روبروی مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح برگزار شد.

شورای امنیت در این جلسه در جریان گزارش نیکلاس هایسوم مشاور ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد برای حمایت از تلاش‌های میانجی‌گری در مذاکرات سودان قرار گرفت.

هایسوم در گزارش خود با ابراز نگرای از اوضاع در سودان، خواستار توقف خشونت در این کشور شد و بر حمایتش از تلاش‌های اتحادیه آفریقا تاکید کرد.

مخالفت چین

چین در این جلسه با صدور هرگونه قطع‌نامه درباره حوادث سودان مخالفت کرد و آن را «مساله داخلی» توصیف کرد.

شورای امنیت همچنین نتوانست بیانیه‌ای درباره تحولات سودان به دلیل مخالفت‌های چین و روسیه صادر کند. چین به شدت به متن پیشنهادی اعتراض کرد. روسیه هم گفت که شورای امنیت باید منتظر پاسخی از سوی اتحادیه آفریقا باشد.

تظاهرات جدید

ائتلاف آزادی و تغییر که از احزاب و گروه‌های اپوزیسیون سودان تشکیل شده، سه‌شنبه از هوادران خود خواست دور تازه‌ای از تظاهرات اعتراضی را آغاز کنند. ائتلاف همچنین با اعلام شورای نظامی انتقالی مبنی بر برگزاری انتخابات طی 9 ماه آینده، مخالفت کرد.

شامگاه سه‌شنبه ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و نروژ، جهت‌گیری شورای نظامی برای برگزاری انتخابات را محکوم کرده و خواستار آن شدند تا «انتقال منظم» به سمت حکومت غیر نظامی صورت گیرد.

بنا بر اعلام کمیته پزشکان سودان، در حوادث متفرق کردن تحصن معترضان روبروی فرماندهی کل نیروهای مسلح، دستکم 60 تن کشته و ده‌ها تن دیگر زخمی شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید