شورای نظامی انتقالی سودان مذاکرات با اپوزیسیون را متوقف کرد.. انتخابات طی 9 ماه آینده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سپهبد عبدالفتاح البرهان رئیس شورای نظامی انتقالی سودان بامداد سه‌شنبه 4 ژوئن اعلام کرد که این شورا، مذاکرات با ائتلاف آزادی و تغییر متشکل از گروه‌های اپوزیسیون را متوقف و توافقات به دست آمده با این شورا را لغو کرد و تصمیم گرفت ظرف 9 ماه آینده، انتخابات برگزار کند.

البرهان در نطقی که تلویزیون رسمی سودان آن را پخش کرد، گفت: «شورای نظامی تصمیم گرفت مذاکرات با نیروهای آزادی و تغییر را متوقف، توافق‌های به دست آمده را لغو و برای برگزاری انتخابات ظرف مدت زمانی حد اکثر 9 ماه، دعوت کند». او ادامه داد که انتخابات با نظارت منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار خواهد شد.

البرهان همچنین از کشته شدن شماری از افراد در میدان تحصن معرضان در خارطوم پایتخت سودان ابراز تاسف کرد و از دادستانی کل خواست در این حوادث تحقیق کند.

البرهان تاکید کرد که نیروهای مسلح سودان از آغاز اعتراض‌ها «به سود انقلاب موضع گرفت» و «قدرت برایش مهم نیست».

او با بیان این‌که «راه برای رسیدن به حکومت در سودان صندوق رای است» خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام در دوره‌ای حداکثر 9 ماهه با نظارت بین‌المللی و منطقه‌ای شد.

تلاش برای حذف دیگران

او با بیان این‌که مذاکرات با ائتلاف آزادی و تغییر متوقف و توافقات به دست آمده با این ائتلاف لغو می‌شود، اعلام کرد دولتی برای اداره امور در دوره انتقالی تشکیل خواهد شد.

البرهان، ائتلاف آزادی و تغییر را عامل به درازا کشیدن مذاکرات دانست و گفت: «گروه‌های سیاسی که با شورای نظامی مذاکره می‌کنند، مسئول به درازا کشیدن مذاکرات هستند. آن‌ها تلاش می‌کنند دیگر گروه‌های سیاسی و نظامی را حذف کرده و به تنهایی حکومت را در سودان به دست بگیرند تا بار دیگر نظامی فراگیر حاکم کنند که در آن تنها یک نظر وجود دارد و از توافق، اراده مردمی و رضایت عمومی به دور است و یک‌پارچگی و امنیت سودان را در معرض خطر حقیقی قرار دهد».

او با اشاره به این‌که دولتی موقت برای اداره امور در دوره انتقالی تشکیل خواهد شد، وظایف این دولت را این گونه بیان کرد: «مجازات چهره‌های نظام سابق که در فساد دست دارند، پایه‌گذاری صلحی فراگیر و دائمی در مناطق تنش‌های مختلف و فراهم کردن زمینه محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی برای برگزاری انتخابات به گونه‌ای که مردم سودان بتوانند رهبران خود را با شفافیت کامل انتخاب کنند».

در واکنش به بیانیه شورای نظامی انتقالی، ائتلاف آزادی و تغییر مخالفت خود را با فراخوان برای انتخابات زودهنگام اعلام کرد.

هم‌زمان شامگاه دوشنبه و بامداد سه‌شنبه، تظاهرات بزرگی در خیابان‌های خارطوم برگزار شد.

این تحولات پس از آن روی داد که تیراندازی در محوطه میدان تحصن معترضان روبروی مقر فرماندهی کل نیروهای مسلح سودان، به کشته شدن دستکم 30 تن انجامید.

شورای نظامی سودان اعلام کرد که برای پایان دادن به تحصن از راه زور اقدامی نکرده بلکه افراد تحت تعقیب فراری از منطقه کولومبیا را تعقیب کرده که وارد میدان تحصن شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید