تشدید اختلافات در راس هرم حوثی‌ها.. خاندان حوثی بر نهادها چیره می‌شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد علی الحوثی پسر عموی رهبر حوثی‌ها، ریاست جلسه آن‌چه به «شورای عالی سیاسی» گروه حوثی‌ها معروف است را بر عهده گرفت؛ تحولی که به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، نشان از برکناری مهدی المشاط رئیس این شورا دارد.

عکس‎‌هایی از جلسه به ریاست پسر عموی رهبر حوثی‌ها با عنوان عضوی در عالی‌ترین نهاد حکومتی کودتاگران حوثی منتشر شده در حالی که اعضای قدیمی‌تر از او در این شورا وجود ندارند.

الشرق الاوسط به نقل از منابع خود نوشته است این جلسه که به ریاست محمد علی الحوثی و به دور از المشاط برگزار شد، تنش بر سر قدرت میان جناح‌های حکومتی حوثی‌ها را نشان می‌دهد. این اختلاف‌ها از آن‌جا نشات می‌گیرد که رهبر حوثی‌ها معتقد است اشخاصی که ریاست شورای عالی سیاسی گروه را بر عهده می‌گیرند، باید از خانوده حوثی‌ها باشند.

محمد علی الحوثی در این جلسه وعده تشدید عملیات نظامی را از راه پرتاب موشک و به پرواز درآوردن پهپاد به سوی مناطق یمنی و سعودی را داد؛ مساله‌ای که اصرار شبه‌نظامیان بر فعالیت‌های ستیزه‎جویانه و سرپیجی از مصوبات جامعه جهانی از جمله قطع‌نامه 2216 شورای امنیت سازمان ملل متحد را نشان می‌دهد.

این جلسه برای موضع‌گیری در قبال کنفرانس‌های مگه برگزار شد. حاضران در جلسه از اقدامات حزب‌الله لبنان تمجید و از حسن نصر الله رهبر این گروه تشکر کردند.

غیبت المشاط نشان از این را دارد که رهبر حوثی‌ها می‌خواهد او را کنار گذاشته و عالی‌ترین شورای سیاست‌گذاری گروهش را به پسر عموی خود واگذار کند.

از سوی دیگر بسیاری از ناظران یمنی و همچنین گزارش‌های بین‌المللی می‌گویند که گروه حوثی همچنان از حمایت نامحدود تسلیحاتی ایران برخوردار است. کارشناسان ایرانی نیز به شبه‌نظامیان حوثی در زمینه توسعه توانایی‌های خود در سوار کردن قطعات پهپاد و موشک کمک می‌کنند.
ناظران بر این باورند که طولانی شدن جنگ در یمن به حوثی‌ها کمک کرد تا بر شمار بیشتری از نهادهای کشور چیره شده و زمان کافی برای رسیدن به اسلحه به دست آوردند. آن‌ها همچنین تلاش کردند فرهنگ انقلاب خمینی ایران را جانشین فرهنگ یمنی کنند.

سیاستمداران بعید می‌دانند که در حال حاضر و بدن تحمیل شکست نظامی به آن‌ها به ویژه در الحدیده و دیگر سواحل غربی یمن حوثی‌ها به صلح تن دهند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید