انتقال خدمه زخمی کشتی مشکوک ایرانی «ساویز» به بیمارستانی نظامی در سعودی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سرهنگ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف نظامی عربی حمایت از دولت قانونی یمن روز سه‌شنبه 4 ژوئن 2019 اعلام کرد مرکز هماهنگی و امداد شهر جده پیامی از مرکز امداد هوانوردی عمومی سعودی دریافت کرد مبنی بر اینکه پیام درخواست کمک برای یکی از خدمه کشتی ایرانی ساویز در شمال غرب بندر الحدیده یمن و در فاصله 95 مایلی ساحل دریافت کرده است. بر اساس این پیام یکی از خدمه کشتی دچار جراحت شدید شده و در وضعیت نامساعدی به سر می‌برد.

به گزارش خبرگزاری واس، خبرگزاری رسمی پادشاهی عربی سعودی، فرماندهی مشترک نیروهای ائتلاف فورا به این درخواست پاسخ مثبت داد و با یکی از هلی‌کوپترهای امدادی ائتلاف فرد مجروح را از روی عرشه کشتی ساویز به بیمارستان نظامی جازان در سعودی منتقل کرد.

ترکی المالکی گفت که در عملیات نجات این فرد، به یکی از کشتی‌های نیروی دریایی ائتلاف که در نزدیکی کشتی ساویز بود، دستور حرکت به سمت محل این کشتی داده شد تا اقدامات درمانی اولیه برای کمک به فرد مجروح از سوی کادر پزشکی این کشتی انجام شود. با مشخص شدن شدت جراحات، اقدامات لازم برای انتقال این شهروند ایرانی به بیمارستان نظامی در ساعت 18 و 35 دقیقه به وقت محلی انجام شد.

سخنگوی ائتلاف گفت که نمایندگی دائم سعودی در مقر سازمان ملل در ژنو درخواست کمک رسمی از سفیر ایران در این مقر دریافت کرد و اقدامات نجات فورا آغاز شد تا کمک‌های لازم تقدیم شود.

المالکی گفت که این اقدامات به دستور رهبری حکیمانه سعودی و بنا به نقش انساندوستانه این کشور و براساس رهنمودهای دین مبین اسلام، ارزش‌های انسانی و عرف بین‌الملل انجام شد و علیرغم اینکه این کشتی مشکوک در دریای سرخ یک تهدید به شمار رفته و دست به اقدامات خصمانه علیه نیروهای ائتلاف عربی و منافع ملت یمن زده و به شکل مستمر روند عبور و مرور دریایی و تجارت جهانی را تهدید کرده، پادشاهی عربی سعودی اقدام به کمک به افراد حاضر در آن کرد.

جزئیات بیشتر درباره کشتی ساویز

سخن از حضور یک کشتی متعلق به رژیم ایران بنام «ساویز» که اکنون قریب یک سال است در تنگه باب المندب لنگر انداخته است بارها رسانه‌ای شده است.

کشتی مشکوک ساویز
کشتی مشکوک ساویز

در این رابطه نشریه فری بیکن در 5 اوت 2018 (۱۴ مرداد ۱۳۹۷) نوشت: «این کشتی ایرانی که با پوش کشتی باری در آب‌های دریای سرخ حضور دارد به‌عنوان کشتی مادر شناسایی شده و ماموریتش در دریای سرخ جمع‌آوری و انتقال اطلاعات برای حملات حوثی‌ها بوده که در ماه‌های اخیر افزایش داشته است. از جمله اقداماتی که این کشتی ایرانی انجام داده، دادن اطلاعات برای حمله‌یی است که اخیراً در ماه ژوئیه توسط شبه‌‌نظامیان حوثی مورد حمایت رژیم ایران علیه یک نفتکش سعودی انجام شد».

قایق‌های سریع توپدار بر روی عرشه کشتی ساویز

به گزارش سایت مجاهدین خلق، بنابرداده های اطلاعاتی این کشتی که درپوش «نقل و انتقال کانتینرهای تجاری» فعالیت می‌کند، دارای «قایق‌های تندرو» و مجهز به «توپ‌های 23 میلی‌متری از نوع زد یو» و همچنین «رادارهای نظامی» می‌باشد، امر یکه در اساس با چهارچوب ها و استانداردهای متعارف برای کشتی‌های باری و یا ناوگان‌های تجاری در آب‌های بین‌المللی نه تنها همخوانی ندارد، بلکه موئید واقعیتی بنام «فعالیت تروریستی» رژیم آخوندی در پوش کشتی‌رانی می‌باشد.

تصوير ماهواره‌ای کشتی ایرانی ساویز در نزدیکی باب المندب
تصوير ماهواره‌ای کشتی ایرانی ساویز در نزدیکی باب المندب
بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید