نزار زاکا لبنانی زندانی در ایران به اتهام جاسوسی برای آمریکا به زودی آزاد می‌شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

به گزارش رسانه‌های ایران گزارش دادند، نزار زاکا، متهم به «جاسوسی» به درخواست میشل عون رئیس‌جمهوری به زودی آزاد می‌شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا به نقل از «نور نیوز»، میشل عون رییس جمهوری لبنان از مسئولین ایران خواسته است، «شهروند لبنانی که در خدمت سرویس جاسوسی امریکا بوده و پس از دستگیری، دوران محکومیت خود را در ایران سپری می کند»، آزاد شود.

ایلنا در ادامه افزود: «بر اساس اخبار دریافتی این درخواست به دلیل نقش و جایگاه تاثیرگذار رییس جمهور لبنان در حمایت و پشتیبانی از جریان مقاومت با نظر مثبت بررسی شده و به احتمال قوی بزودی اجرایی می‌شود.»

نزار زکا شهروند لبنانی که از دسامبر 2015 در زندان اوین تهران به سر می‌برد، توسط دادگاه انقلاب ایران به ده سال زندان و پرداخت 4 میلیون و 200 هزار دلار جریمه نقدی محکوم شد.

پیشتر خبرگزاری آسوشیتدپس، گزارش داد جیسون پابلت وکیل آمریکایی نزار زکا، سه شنبه 20 سپتامبر 2016 در این باره گفت که حکم 60 صفحه‌ای نزار زکا، در دادگاهی غیر علنی به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی صادر شده است.

این حکم در حالی صادر شده است که سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه 17 سپتامبر، با انتقاد از روند دادرسی نزار زکا اعلام کرد که تنها پیش از برگزاری دادگاه به صورت محدود موفق به ملاقات با وکیل مدافع خود شده و محاکمه‌اش تنها دو جلسه به طول انجامیده است.

به گفته عفو بین‌الملل، نزار ذکا به «جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم» متهم شده است.

آوریل 2016، نزار زکا که گرین کارت آمریکا را هم دارد، در پیامی صوتی، از مسئولان کشورش خواست او را از آن‌چه «ربوده شدن توسط نیروهای سپاه پاسداران» توصیف کرد، نجات دهند.

زکا در پیامی صوتی که آن را شماری از رسانه‌های لبنانی پخش کردند، از مقامات لبنان خواست تا برای آزادی او پس از حدود 200 روز «اسارت در ایران»، مداخله کنند.

نزار زکا در پیام صوتی خود گفته بود: «این پیام روز 2 آوریل 2016 در بیست‌ویکمین روز اعتصاب غذایم که 197 مین روز ربوده شدنم توسط سپاه پاسداران در جریان سفر رسمی‌ام به ایران بود، ضبط شده است. من در پاسخ به دعوت رسمی معاون رئیس جمهوری ایران به این کشور آمده‌ام و از زمان ربوده شدنم در سپتامبر 2015 موفق به دیدار با هیچ وکیلی یا نماینده سفارتم نشدم.»

نزار زکا بازرگان لبنانی، نایب رئیس «اتحادیه جهانی فناوری اطلاعات» (WITSA) و دبیرکل «سازمان عربی فناوری اطلاعات و ارتباطات» (اجمع) در سپتامبر 2015 ایران دستگیر شد.
زکا در 13 مارس 2019 نامزدی خود را در انتخابات پارلمانی میان دوره‌ای لبنان برای به دست آوردن کرسی خالی سنی‌های طرابلس اعلام کرد.

زکا در پیامی ارسال شده از زندان اوین تهران، شعار کمپین خود را «راه‌حل آزادی برای لبنان است» اعلام کرد.

نزار زکا در پیام خود نوشته است: «من نزار زکا شهروند عادی لبنانی ربوده شده در ایران از سپتامبر 2015 هستم، از مردمم در طرابلس شهر مادرم و القلمون شهرم می‌خوام صدای غران آن‌ها در پارلمان باشم، صدای هر شهروند عادی که صدایش ناپدید می‌شود یا از روی عمد صدایش را خاموش می‌کنند».

او ادامه داد: «من لبنانی معمولی، به دنبال نمایندگی هر شورند معمولی هستم که حقش در کشور بی عدالتی ضایع شد، رایش در کشور قهر مصادره شد، کرامتش در کشور زبون‌ها هتک شد و روزی‌اش در کشور ثروتمندان به سرقت رفت».

نزار زکا با اشاره به وضعیتش در زندان‌های ایران افزود: «من لبنانی عادی، کشورم همراه با خیانت زمانه، مرا کنار گذاشت و در حالی که در یکی از زشت‌ترین بازداشت‌گاه‌های جهان ربوده شدم، علیه من توطئه کرد. از 4 سال پیش در گوری زیر زمین میان جوی فاضلاب‌ها و موش‌ها زندگی می‌کنم. کشور خائنم همان است که شمار را رها کرده است. ای خانواده من در بخش طرابلس و تاج عرش عرش لبنان، این کشور شما را هم به دست خیانت‌های روزگاه رها کرد، به دست محرومیت، فقر، ظلم و رنج».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید