قطر با تغییر موضع بیانیه پایانی سران عرب و شورای همکاری را رد کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

علیرغم حضور یک هیات بلندپایه قطری در دو نشست عربی و شورای همکاری کشورهای عربی خلیج که به میزبانی پادشاهی عربی سعودی در مکه برگزار شدند، قطر موضع خود در قبال بیانیه پایانی این دو نشست را تغییر داده و گفت نسبت به بخش‌هایی از این بیانیه‌ها اعتراض دارد.

محمد بن عبدالرحمن آل‌ثانی، وزیر امور خارجه قطر، روز یکشنبه 2 ژوئن 2019 اعلام کرد که کشورش نسبت به بخش‌هایی از بیانیه‌های پایانی نشست خلیجی و عربی در مکه اعتراض دارد.

آل‌ثانی گفت که برخی از بندهای این دو بیانیه با سیاست خارجی دوحه در تعارض است و اتز این رو این کشور نسبت به آنها اعتراض دارد.
وزیر امور خارجه قطر ادعا کرد این کشور به دو بیانیه شورای همکاری کشورهای عربی خلیج و نشست کشورهای عربی دقت کافی نکرده و از این رو کشورش تصمیم گرفته به این دو بیانیه اعتراض و آنها را تایید نکند.

انور قرقاش، وزیر مشاور در امور خارجه امارات متحده عربی درباره موضع جدید قطر درباره این بیانیه‌ها گفت: «به نظر می‌رسد که حضور و توافق صورت گرفته در این نشست‌ها و پس از آن تغییر موضع، نتیجه فشارهایی باشد که بر ضعیفان بی‌حاکمیت آمده یا نتیجه اهداف غیر روشن و یا بی‌اعتباری و شاید همه این عوامل با هم.»

شيخ خالد بن أحمد بن محمد آل خليفة، وزیر امور خارجه بحرین فاش کرد که قطر به بندهای متربط با وحدت شورای همکاری کشورهای عربی خلیج و بندهای مربوط به محکوم کردن اقدامات ایران اعتراض دارد.

شیخ خالد حضور قطر در این نشست‌ها را کمرنگ و غیر سازنده توصیف کرد که با اهمیت این نشست‌ها و اوضاع خطرناک منطقه‌ای در حال حاضر، تناسبی نداشت.

وزیر امور خارجه بحرین گفت بی‌پاسخ ماندن درخواست‌های13گانه عادلانه‌ای که کشورهای سعودی، مصر، امارات و بحرین از قطر داشته‌اند، بحران این کشور را طولانی‌تر کرده و این چهار کشور سودی از طولانی کردن این بحران نمی‌برند، اما دیگر رغبتی به حل این بحران ندارند، زیرا که قطر در صف مخالف کشورهای برادر قطر گرفته و این موضوع به هیچ وجه به سود ملت قطر نیست؛ ملتی که بخش جدایی‌ناپذیر جامعه خلیج است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید