سودان.. ارتش راه‌های منتهی به میدان تحصن معترضان را بست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نیروهای ارتش سودان دوشنبه 3 ژوئن همه راه‌های منتهی به ورودی‌های میدان تحصن معترضان روبروی مقر وزارت دفاع در خارطروم پایتخت این کشور را بستند.

این رویداد پس از اقدام نیروهای امنیتی به متفرق کردن تحصن معترضان روبروی وزارت دفاع صورت گرفت که به گفته فعالان، دستکم 14 کشته برجای گذاشت.

البته شورای نظامی انتقالی سودان، متفرق کردن متحصنان با استفاده از زور را رد می‌کند.

خبرنگار العربیه با اعلام این خبر گفت که در برخی محله‌ها صدای شلیک آتش شنیده می‌شود و نیروهای امنیتی معترضان را در محله بری تعقیب می‌کنند.

از سویی شاهدان عینی می‌گویند در شهرهای مختلف سودان، تظاهرات معترضان آغاز شده است.

فعالان سودانی اعلام کردند دستکم 14 تن در تلاش برای متفرق کردن معترضان متحصن روبروی وزارت دفاع کشته و شماری دیگر زخمی شدند.
بنا بر گزارش رویترز، نیروهای امنیتی خیابان‌های مرکز خارطوم را بستند.

برخی تصاویر زنده تلویزیونی آتش گرفتن تعدادی از چادرهای معترضان را نشان داد در حالی که معترضانی دیگر از میدان تحصن می‌گریختند.
این در حالی است شورای نظامی انتقالی سودان به شبکه العربیه تاکید کرد که میدان تحصن روبروی «انقلابیون» باز است و هیچ مانعی در برابر رسیدن به آن وجود ندارد.

دعوت به تظاهرات

حزب ملی امت به رهبری صادق المهدی با صدور بیانیه‌ای، ضمن محکومیت متفرق کردن تحصن معترضان روبری مقر وزارت دفاع سودان به وسیله نیروهای امنیتی، این اقدام «نارو زدن، جنایت و ماجراجویی» توصیف کرد.

این بیانیه افزوده است: «شورای نظامی با این اقدام دیگر طرف انقلاب سودان نیست».

در این بیانیه آمده است: «نظامیان با این اقدام، آشکارا نشان دادند که در طرف مقابل خواسته‌های مردم سودان قرار دارند.. این انقلاب معکوس است».

حزب ملی امت سودان از مردم این کشور خواست به خیابان‌ها رفته و ده‌ها تحصن در داخل و خارج پایتخت برقرار کنند.

ابهام در مذاکرات

در حالی که یکی از مسئولان بلندپایه در ائتلاف «آزادی و تغییر» متشکل از گروه‌های اپوزیسیون، از توقف مذاکرات با شورای نظمی انتقالی سودان خبر داد، سرلشکر شمس الدین کباشی سخنگوی شورای نظامی انتقالی پیش‌بینی کرد مذاکرات با گروه‌های اپوزیسیون امروز یا فردا از سرگرفته خواهد شد.

کباشی ادامه داد که نیروهای امنیتی در تعقیب افراد مسلح فراری از منطقه کولومبیا بودند که وارد منطقه تحصن شدند. او گفت: «کولومبیا منطقه‌ای پر آشوب شده که باید آن را پاکسازی کرد».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size