رهبران اسلامی بر راه‌حل دو کشور برای مساله فلسطین تاکید کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
5 دقيقه (Reading time)

« مساله فلسطین، مساله اساسی فعالیت‌های سازمان همکاری اسلامی است». ملک سلمان بن‌عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاهی عربی سعودی، در نشست افتتاحیه چهاردهمین دوره سازمان همکاری اسلامی، جایگاه قضیه فلسطین را چنین توصیف کرد.

پادشاه سعودی گفت: «امسال پنجاهمین سالروز تاسیس سازمان همکاری اسلامی را پشت سر می‌گذاریم، که پس از حادثه سوزاندن مسجد الاقصی تاسیس شد؛ مسجدی که تا کنون تحت اشغال به سر می‌برد و به صورت سازمان یافته به آن تعرض می‌شود. قضیه فلسطین، قضیه اساسی فعالیت‌های سازمان همکاری اسلامی و محور توجه ما است، تا زمانی که ملت برادر فلسطین همه حقوق مشروع خود را که در قطعنامه‌های قانونی بین‌المللی و ابتکار عمل عربی برای صلح مشخص شده‌اند، دست یابد. دوباره تاکید می‌کنیم که به شدت با هر اقدامی که به نحوی به اوضاع تاریخی و حقوقی قدس شریف تعرض کند، مخالفیم.»

عبدالفتاح السیسی، رئیس‌جمهوری مصر نیز گفت که کشورش به ضرورت حل و فصل کامل موضوع فلسطین و ممانعت از بهره‌برداری «تروریست‌ها» از حقوق فلسطینی‌ها پای‌بند است. او تاکید کرد که پای‌بندی به راه‌حل عادلانه‌ای بر اساس چشم‌انداز «راه‌حل دو دولت» و اینکه قدس پایتخت فلسطین باشد، ضروری است.

رئیس‌جمهوری عربی مصر با محکوم کردن اقدامات شبه‌نظامیان حوثی در حمله به سعودی گفت که مصر از هیچ تلاشی برای حمایت از سازمان همکاری اسلامی فروگذار نمی‌کند.

شیخ صباح الأحمد الجابر، امیر کویت نیز در سخنان خود در مراسم افتتاحیه گفت که کشورش به راه‌حل دولت و پایتخت فلسطین بودن قدس شرقی تاکید دارد.

شیخ صباح نقش سعودی در میزبانی و موفقیت نشست سازمان همکاری اسلامی را ستود و حمله به نفت‌کش‌های این کشور در نزدیکی سواحل امارات را محکوم کرد. امیر کویت گفت: «منطقه و امت اسلامی ما با چالش‌های بی‌سابقه و خطرات بزرگ مواجه است.»

ملک عبدالله دوم، پادشاه اردن در این نشست خواستار یکپارچه شدن تلاش‌ها با هدف ممکن کردن دست‌یابی فلسطینی‌ها به حقوق‌شان و حمایت از قضیه فلسطین شد.

او گفت: «ابتکار عمل عربی برا صلح که از سوی سازمان همکاری اسلامی مطرح شد، بر راه حل دو دولت و تاسیس حکومت فلسطین در مرزهای پیش از 1967 تاکید دارد و پایتخت فلسطین را قدس می‌داند.»

پادشاه اردن بر ضرورت «مقابله با تحمیل هر گونه وضع جدید بر شهر قدس» تاکید کرد.

حمد بن عیسی، پادشاه بحرین نیز گفت که جهان اسلام در حال گذر از یک دوران تاریخی و حساس است و بحران‌های منطقه‌ای نیازمندهای راه‌حل‌های فوری هستند.

پادشاه بحرین بر «حق فلسطینی‌ها در تاسیس حکومتشان به مرکزیت قدس شرقی بر اساس مراجع بین‌المللی مرتبط» تاکید کرد و خواستار «رسیدن به راه حل کامل و عادلانه برای قضیه فلسطین» شد.

او با اشاره به حملات صورت گرفته علیه نفت‌کش‌ها در سواحل امارات و تاسیسات نفتی سعودی، از جامعه جهانی خواست به کشورهای منطقه کمک کنند که روند ارسال نفت را تضمین کنند.

الباجي قائد السبسي، رئیس‌جمهوری تونس نیز تاکید کرد که همه جهان اسلام در جهانی که گروه‌های فرامرزی در آن در حال تشکیل است، سرنوشتی مشترک دارد. او خواستار مقابله بات جریان‌های افراطی و تروریست شد که منابع کشورها را از بین می‌برند.

الباجي قائد السبسي با تاکید بر اینکه «ما باید به عنوان دولت‌ها و ملت‌های اسلامی تلاش‌هایمان را برای رویارویی با چالش‌ها افزایش دهیم» گفت که «سعودی با ریاست این دوره از سازمان همکاری اسلامی نقش بزرگی در زمینه موضوعات مسلمان ایفا خواهد کرد.»

محمد بخاری، رئیس‌جمهوری نیجیریه در این نشست از تلاش‌های سعودی برای موفقیت سازمان همکاری اسلامی تشکر کرد و گفت که این نشست در زمانی برگزار می‌شود که جهان و جهان اسلام با چالش‌های متعددی روبروست و تروریسم مهم‌ترین چالش پیش روی جهان است. او ابراز امیدواری کرد که روند انتقال قدرت در سودان و الجزایر به سرعت و به شکل صلح‌آمیز انجام شود.

شيخة حسينة واجد، نخست‌وزیر بنگلادش گفت: «باید به تلاش‌ها برای پیشرفت جهان اسلام ادامه دهیم.»

او درباره مساله فلسطین نیز گفت: «هدف اصلی تاسیس سازمان همکاری اسلامی، حمایت از حقوق فلسطینی‌ها و محقق کردن راه‌حل دو دولت بود.»

شيخة حسينة واجد گفت که جهان در زمینه تروریسم نگاه اشتباهی به جهان اسلامی دارد. او همچنین یادآورد شد که کشورش به حدود یک میلیون مسلمان روهینگیا که از میانمار به بنگلادش گریخته‌اند، پناهندگی داد.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان با تاکید به اینکه «پاکستان به راه‌حل دو دولت و پایتختی قدس شرقی پای‌بند است»، از جامعه جهانی خواست به احساسات یک میلیارد مسلمان احترام بگذارد.

او گفت که به فلسطینی‌هایی که علیه «اشغالگر» مبارزه می‌کنند، انگ تروریسم زده شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید