.
.
.

پس از 2 کنفرانس کشورهای عربی و خلیجی، مکه میزبان کنفرانس همکاری اسلامی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

چهاردهمین اجلاس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی امروز جمعه 31 ماه مه 2019 در مکه مکرمه برگزار می‌شود.

مکه روز گذشته میزبان دو کنفرانس فوق‌العاده بود، یکی اجلاس سران کشورهای عربی و دیگری کشورهای عضو همکاری خلیج که با دعوت پادشاهی سعودی برای بحث و بررسی چالش‌های پیش روی خاورمیانه، از جمله دخالت‌‌های ایران در امور داخلی کشورهای منطقه برگزار شد.

«دست به دست به سوی آینده»

گفتنی است که چهاردهمین کنفرانس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در مکه با مراسم پنجاهمین سالگرد تاسیس این سازمان همزمان برگزار می‌شود.

سازمان همکاری اسلامی در حالی اجلاس خود را با شعار «دست به دست برای آینده‌» برگزار می کند که این سازمان کارنامه‌ای 50 ساله از طرح‌های راهبردی برای همبستگی و کار مشترک میان کشورهای اسلامی عضو را به همراه خود دارد.

سازمان همکاری اسلامی پس از سازمان ملل متحد دومین سازمان بزرگ در سطح جهان است که دارای 57 عضو از کشورهای مختلف اسلامی در چهار قاره است. این کشورها از طریق سه گروه کشورهای عربی، آسیایی و آفریقایی تشکیل شده است سازمان همکاری اسلامی همچنین صدای اکثریت و رای جمعی دنیای اسلام نسبت به مسائل مربوط به کشورهای عضو را نمایندگی می‌کند.

هدف اصلی از تاسیس سازمان همکاری اسلامی حفاظت از منافع جهان اسلام و حمایت از صلح، ثبات و امنیت در همه جهان است. این سازمان همچنین در تلاش است تا روابط میان ملت‌های مختلف اسلامی را از طریق همکاری و هماهنگی با سازمان‌های بین‌المللی تقویت کند.

شامگاه پنجشنبه مکه میزبان کنفرانس کشورهای عربی بود این کنفرانس با صدور بیانیه‌ای دخالت‌های ایران در کشورهای عربی را محکوم کرد.

در بیانیه پایانی کنفرانس کشورهای عربی، ضمن محکومیت دخالت‌های ایران در بحران سوریه و تاثیرش بر تمامیت ارضی این کشور، بر محکومیت اشغال سه جزیره اماراتی توسط ایران، دخالت‌های این کشور در امور بحرین و حمایتش از «گروه‌های تروریستی» تاکید کرد.

بیانیه پایانی کنفرانس، همبستگی و همراهی کشورهای عربی در مقابله با دخالت‌های ایران را مورد تاکید قرار داد. بیانیه همچنین بر پایبندی کشورهای عربی به مصوبات کنفرانس پیشین سران درباره مساله فلسطینی تاکید کرد.