.
.
.

وزیر خارجه سعودی: از ایران می‌خواهیم به پشتیبانی از تروریسم در منطقه پایان دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

ابراهیم العساف وزیر امور خارجه سعودی بامداد جمعه 31 مه از ایران خواست به «پشتیبانی و تامین مالی تروریسم» پایان دهد.

العساف که در کنفرانس خبری مشترک با عبداللطیف الزیانی دبیرکل شورای همکاری خلیج و احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در پایان دو کنفرانس فوق‌العاده سران خلیجی و عربی سخن می‌گفت، تاکید کرد که کشورهای خلیجی و عربی مایل به صلح با ایران هستند.

او ادامه داد که نگرانی از ایران تنها به حمایتش از تروریسم محدود نمی‌شود بلکه به اقدامش در توسعه توانایی‌های اتمی هم باز می‌گردد.
بیانیه پایانی کنفرانس، همبستگی و همراهی کشورهای عربی در مقابله دخالت‌های ایران را مورد تاکید قرار داد.

وزیر امور خارجه سعودی گفت که سیاست پادشاهی عربی سعودی واضح است و بارها خواستار روابط مسالمت‌آمیز و سازنده ایران شد و این در طور 40 سالی که از انقلاب ایران می‌گذرد، یک واقعیت است.

العساف افزود: «آن‌چه اکنون پیش می‌آید، منعکس کننده این مساله است. سعودی کتابی باز در روابط با دیگر کشورها است اما ایران در انزوای بین‌المللی قرار دارد».

العساف درباره کنفرانس بحرین که به سرپرستی آمریکا برگزار می‌شود و بخش اقتصادی طرح صلح آمریکایی به شمار می‌آید، العساف گفت: «این مساله به برادران فلسطینی باز می‌گردد».

بیانیه پایانی، ضمن محکومیت دخالت‌های ایران در بحران سوریه و تاثیرش بر تمامیت ارضی این سوریه، بر محکومیت اشغال سه جزیره اماراتی توسط ایران، دخالت‌های این کشور در امور بحرین و حمایتش از «گروه‌های تروریستی» تاکید کرد.

بیانیه پایان سران عرب، پرتاب موشک‌های بالستیک ساخت ایران را به سوی سعودی نیز محکوم کرد.

دو کنفرانس فوق‌العاده سران کشورهای شورای همکاری خلیج و سران عرب شامگاه پنجشنبه به دعوت ملک سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی در مکه برگزار شد.