.
.
.

رهبران عرب: امنیت خلیج پایه‌ اصلی ثبات در منطقه است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سران کشورهای عربی در کنفرانس فوق‌العاده سران عرب که شامگاه پنجشنبه 30 مه در مکه مکرمه برگزار شد، بر این مساله که امنیت کشورهای خلیج، پایه اصلی ثبات منطقه را تشکیل می‌دهد، اجماع داشتند.

در این کنفرانس، ملک سلمان بن عبدالعزیز در سخنرانی خود از جامعه جهانی خواست به مسئولیت‌های خود در قبال تاثیرات سیاست‌های نظام ایران و حمایتش از فعالیت‌های تروریستی در منطقه و جهان که تهدیدی برای امنیت و صلح بین‌الملل است عمل کرده و از تمام راه‌ها برای مقابله با این نظام و جلوگیری از تلاش‌های توسعه طلبانه‌اش استفاده کند.

رئیس‌جمهوری مصر: پیام همبستگی

از سویی عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر گفت که امنیت خلیج، ارتباطی مستقیم با امنیت ملی مصر دارد.

عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر
عبدالفتاح السیسی رئیس‌جمهوری مصر

او ادامه داد: «عرب‌ها نمی‌توانند در امنیت ملی‌شان سهل انگاری کنند. عرب‌ها مانند گذشته همچنان خواستار صلح و ثبات هستند... ما گردهم آمدیم تا پیام همبستگی به سعودی و امارات برسانیم».

رئیس‌جمهوری مصر ادامه داد: «حملاتی که تاسیسات نفتی سعودی و خلیجی در معرض آن قرار گرفتند، اقدامات تروریستی آشکار است و باید با همه ابزارها، با عاملان این حملات مقابله کرد».

السیسی افزود: «باید توانایی‌های ذاتی‌مان را برای مقابله با تهدیدهای تروریستی، افزایش دهیم».

رئیس‌جمهوری مصر تاکید کرد که باید با تمام منابع تهدید در منطقه مقابله کرد. او ادامه داد: «سخن گفتن درباره امنیت ملی بدون حل و فصل بحران‌های کشورهای منطقه معنی ندارد. باید راه‌حل‌هایی برای بحران‌ها در سوریه، لیبی و یمن بیابیم».

پادشاه اردن: یکپارچه سازی تلاش‌ها

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن در سخنرانی‌اش در کنفرانس فوق‌العاده سران عرب در مکه، بر ایستادگی کشورش در کنار «برادران عرب» در دفاع از منافع و امنیت‌شان تاکید کرد. او به این نکته اشاره کرد که «نشست سران عرب زمانی برگزار می‌شود که نیاز به وحدت موضع داریم».

ملک عبدالله دوم پادشاه اردن
ملک عبدالله دوم پادشاه اردن

پادشاه اردن افزود: «چالش‌ها این نیاز را به وجود می‌آورد که تلاش‌هایمان را یکپارچه ساخته و مواضع‌مان را هماهنگ کنیم».

رئیس‌جمهوری عراق: امنیت ما از امنیت خلیج است

از سوی برهم صالح رئیس‌جمهوری عراق گفت که امنیت سعودی و امارات، امنیت عراق است. او ادامه داد: «شاهد بحرانی منطقه‌ای هستیم که افق جنگ پدید آورده؛ جنگی که خشک و تر را باهم می‌سوزاند».

برهم صالح گفت: «هرگونه هدف دادن امنیت خلیج، حمله به امنیت کشورهای عربی و اسلامی است». او تاکید کرد: «منطقه ما به اصل عدم دخالت در امور داخلی دیگران نیاز دارد».

امیر کویت: به شدت نگرانیم

از سویی شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح امیر کویت گفت: «برگزاری کنفرانس سران عربی نشان دهنده خطری است که امروز در معرض آن قرار داریم». او ادامه داد: «با نگرانی شاهد تشدید تنش‌ها در منطقه خلیج هستیم.. بسیار نگرانیم تشدید تنشی که در منطقه با آن مواجهیم، زخمی بر زخم‌های ما بیفزاید».

او ادامه داد: «روند صلح در خاورمیانه شاهد سکون است.. از میزان توجه جهان به این مساله کاسته شده است».

رئیس فلسطینی: تهدید هیچ کشور عربی را نمی‌پذیریم

محمود عباس رئیس دولت فلسطین تاکید کرد که کشور فلسطین تعرض‌های اخیر در منطقه خلیج را محکوم می‌کند. او گفت: «بر محکومیت حملاتی که تاسیسات نفتی در سعودی و خلیج در معرض آن قرار گرفتند، تاکید می‌کنیم».

عباس ادامه داد: «تهدید هیچ کشور عربی از هر سو باشد را نمی‌پذیریم». او گفت: «امنیت فلسطین بخشی از امنیت ملی عربی است».

از سویی دیگر محمود عباس گفت: «بار دیگر با طرح «توسعه در برابر صلح» به عنوان راه‌حلی برای مناقشه فلسطین مخالفت می‌کنیم.. با تلاش واشنگتن برای الغای مشروعیت بین‌المللی مخالفیم.. تعویض «زمین در برابر صلح» با «توسعه در برابر صلح» را نمی‌پذیریم».

رئیس‌جمهوری موریتانی: با چالش‌های امنیتی بزرگی مواجهیم

محمد ولد عبدالعزیز رئیس‌جمهوری موریتانی در کنفرانس اضطراری کشورهای عربی گفت: «امت عربی با چالش‌های امنیتی بزرگی روبرو است».

او ادامه داد: «دخالت‌های خارجی از راه مسلح سازی گروه‌ها، به ویرانی و جنگ‌ها انجامیده است».

رئیس‌جمهوری موریتانی همچنین بر حمایت کشورش از سعودی تاکید کرد.

ابوالغیط: شبه‌نظامیان حوثی از خطوط قرمز عبور کردند

از سویی احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب در سخنرانی خود در کنفرانس فوق‌العاده سران عرب در مکه مکرمه گفت که عرب‌ها، دشمنی را علیه کسی آغاز نمی‌کنند اما ظلم را هم نمی‌پذیرند.

احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب
احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب

دبیرکل اتحادیه عرب ادامه داد: «شبه‌نظامیان مورد حمایت ایران از خطوط قرمز عبور کردند».

ابوالغیط تاکید کرد: «تهدید امنیت حمل و نقل دریایی و راه‌های تجاری، تشدید تنشی خطرناک است».

او گفت: «شبه‌نظامیان به کشوری وارد نشدند مگر آن‌که در آن فساد به پا کردند». او تاکید کرد که امنیت خلیج بخشی از امنیت عربی است.

پیش از کنفرانس سران عرب، کنفرانس فوق‌العاده سران کشورهای عربی شورای همکاری خلیج برگزار شده بود که در آن تهدیدهای ایران و بحران‌های امنیتی در خلیج به بحث گذاشته شد.

این دو کنفرانس فوق‌العاده پس از حمله به چهار نفت‌کش در آب‌های اقتصادی امارات و حملات شبه‌نظامیان حوثی به دو ایستگاه پمپاژ نفت در سعودی برگزار شد.