.
.
.

با کاهش ارزش لیر؛ اقتصاد ترکیه در سه ماهه اول سال جاری %2.6 کوچک‌تر شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

همزمان با شدت یافتن تنش‌های سیاسی میان واشینگتن و آنکارا و کاهش بی‌سابقه ارزش لیر، اقتصاد ترکیه نیز در سه ماهه اول سال جاری به میزان %2.6 کوچک‌تر شده و بنا بر پیش‌بینی‌های انجام شده و آمار و ارقام رسمی که اخیرا ارائه شده، اقتصاد این کشور در سراشیبی رکود قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری روتیرز از استانبول، پیش از آغاز بحران کاهش 36 درصدی ارزش لیر در برابر دلار آمریکا در روزهای پایانی سال 2017، اقتصاد ترکیه با رشدی 5 درصدی یکی از اقتصادهای بازارهای نوظهور اصلی بود. اما طبق نظرسنجی‌های انجام شده از سوی رویترز اقتصاد ترکیه در تازه‌ترین دوره 3 ماهه سال جاری به میزان %2.6 کوچک‌تر شده است.

از سویی بنا به گزارش ارائه شده توسط مرکز آمار ترکیه با در نظر گرفتن عوامل فصلی، تولید ناخالص ملی ترکیه در مقایسه با دوره 3 ماهه اول سال جاری تنها به میزان %1.3 رشد داشته است.

علاوه بر آن، آمار و ارقام ارائه شده از سوی مرکز آمار ترکیه در روز جمعه 31 ماه مه 2019 نشان از کمبود 55.6 درصدی در تراز تجارت خارجی کشور دارد که بر اساس برآوردهای سالیانه در ماه آوریل به سطح 2.982 میلیارد دلار رسیده است.

مرکز آمار ترکیه در این‌باره گاعلام کرد که صادرات ترکیه به میزان 4.6% افزایش یافته اما واردات آن در مقایسه با ماه آوریل سال 2018 به میزان 15.1% کاهش یافته است.