.
.
.

ائتلاف عربی: موشک‌های حوثی‌ ساخت سپاه و کشتی ایرانی ساویز اتاق عملیات جنگی است

عملیات ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی در یمن متعهد به استانداردهای قوانین بین‌المللی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سرهنگ ستاد ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی یمن جمعه 31 ماه مه تاکید کرد که عملیات ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی در یمن متعهد به استانداردهای قوانین بین‌المللی است. او یادآور شد که موشک‌های حوثی‌ ساخت سپاه پاسداران و کشتی ایرانی ساویز اتاق عملیات جنگی است.

به گزارش العربیه سرهنگ المالکی در کنفرانسی خبری گفت: «این جنگ‌ گزینه نبوده، بلکه جنگی است که بر کشورهای خلیجی تحمیل شده».

او یادآور شد که «سعودی در سال 2014 تمامی طرف‌های درگیر در یمن را به گفت‌وگو دعوت کرده بود.»

المالکی توضیح داد که « شبه‌نظامیان حوثی از زمان دست زدن به کودتا تا به امروز تهدیدی برای یمن و کشورهای همسایه هستند.»

حوثی‌ها بازوی رژیم ایران

او افزود که «عملیات نظامی نه برای نابود کردن توانایی‌های نظامی حوثی‌ها بلکه برای بازگرداندن دولت قانونی یمن به قدرت آغاز شد.»

المالکی در ادامه یادآور شد که « گروه شبه‌نظامی حوثی بازوی ایران بجهت تهدید موجودیت یمن و کشورهای همسایه است». او در ادامه توضیح داد که «تلاش‌های نظامی با هدف متوقف ساختن تهدیدهای ایران علیه جوامع ما است، در این راستا ایران تلاش می‌کند تا به وسیله بازوهای خود در یمن جای پایی برای خود در تنگه باب المندب ایجاد کند.»

المالکی ضمن تاکید مجدد بر این‌که «این جنگ‌ گزینه نبوده، بلکه جنگی است که بر کشورهای خلیجی تحمیل شده»، توضیح داد که «ایران به حوثی‌ها موشک‌ و پول می‌دهد که این منجر به طولانی شدن عملیات نظامی (در یمن) شده است.»

سرهنگ المالکی در ادامه «ثبات منطقه و ثبات یمن» را یکی دانسته و بر ماموریت ائتلاف عربی برای «تامین امنیت دریانوری» تاکید کرد.

در همین راستا المالکی تاکید کرد که « ائتلاف عربی در عملیات‌ خود در یمن به استانداردهای قوانین بین‌المللی متعهد است.»

او همچنین گفت: «در آغاز عملیات نظامی در یمن، حوثی‌ها در شرف تسلط بر عدن بودند. از زمان آغاز عملیات نظامی‌مان تاکنون نزدیک به %85 از خاک یمن آزاد شده است.»

انواع دخالت‌های ایران در یمن

از سوی دیگر المالکی با ارائه شرحی درباره «انواع دخالت‌های ایران در یمن» گفت که این دخالت‌ها «در ارسال موشک‌ها، پهبادهای هدایت شونده و قایق‌های تندرو بمب‌گذاری شده خلاصه می‌شود»، او افزود که «شبه‌نظامیان حوثی اولین گروه شبه‌نظامی در جهان‌اند که دارای موشک‌های بالستیک هستند.»

او همچنین یادآور شد که «دخالت‌ ایران در یمن نقض آشکار قطعنامه‌های شورای امنیت است»، او در این‌باره نقشه‌ای از برد موشک‌های بالستیک که حوثی‌ها پرتاب می‌کنند ارئه داد.

سخنگوی ائتلاف عربی در ادامه گفت که بر روی بعضی از سلاح‌های حوثی‌ عکس‌هایی از بشار اسد چاپ شده و از حومه جنوبی بیروت، لبنان به یمن قاچاق شده است.

سخنگوی ائتلاف عربی همچنین تصاویری از ضبط تسلیحات قاچاق شده از ایران و حزب الله لبنان به حوثی‌ها و همچنین عکس‌هایی از موشک‌های ساخت ایران که شبه نظامیان حوثی به سوی سعودی پرتاب کردند، را به نمایش گذاشت.

المالکی افزود:«حوثی‌های به موشک‌هایی از سپاه پاسداران ایران دست‌ یافته‌اند، تسلیحاتی که پیش از آن هیچ نمونه‌ای از آن در دسترس ارتش یمن نبود.»

سخنگوی ائتلاف در ادامه مدارکی را به نمایش گذاشت که پرتاب موشک‌های بالستیک توسط حوثی‌ها به ریاض، پایتخت سعودی را نشان می‌دهد.

المالکی در این راستا ضمن تشریح فنی موشک‌های بالستیکی که حوثی‌ها به سوی سعودی پرتاب می‌کنند، یادآور شد «تعداد زیادی از موشک‌ها در دست شبه‌نظامیان حوثی است که مبدأ آنها سپاه پاسداران انقلاب ایران است.»

او همچنین عکس‌هایی مربوط به تلاش شبه‌نظامیان حوثی برای استتار سکوهای پرتاب موشک‌های بالستیک و همچنین عکس‌هایی مربوط به تسلیحات حوثی‌ها که نقض آشکار قطعنامه شماره 2216 شورای امنیت سازمان ملل است را به نمایش گذاشت.

المالکی یادآور شد که «موشک‌های بالستیک مورد کاربرد حوثی‌ها ساخت کارخانجات سپاه پاسداران انقلاب است» که به بندر الحدیده رسیده و از آنجا به صورت قطعاتی به صنعا منتقل می‌شود.

او همچنین یادآور شد «ایران تعدادی از پهبادهای هدایت شونده را در اختیار حوثی‌ها قرار داده است» و افزود «پهبادهای هدایت شونده‌ی نزد حوثی‌ها از همان نوعی است که در اختیار حزب الله لبنان قرار داده شده است.»

کشتی ایرانی ساویز

سخنگوی ائتلاف عربی در بخش دیگری از سخنان خود بیان کرد که «کشتی ایرانی ساویز ماموریت انتقال مین‌های دریایی به حوثی‌ها را بر عهده دارد» و در این رابطه ویدیویی را به نمایش گذاشت که آموزش حوثی‌ها در زمینه چگونگی کاربرد مین‌های دریایی را نشان می‌دهد.

المالکی همچنین افزود که «کشتی ایرانی ساویز نقش اتاق عملیات جنگی برای تهدید دریانوردی در تنگه باب المندب را بازی می‌کند.»

او توضیح داد که «کشتی ایرانی ساویز ضمن انتقال دادن کارشناسان ایرانی اطلاعات تمامی کشتی‌ها را در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد.»

ترکی المالکی ضمن تاکید بر این‌که «حوثی‌ها آزادی دریانوردی و آبراه‌های دریایی در دریای سرخ را تهدید می‌کنند»، گفت ائتلاف عربی مدافع دولت قانونی یمن بیش از 35 عملیات تروریستی در دریای سرخ را خنثی کرده است.

سخنگوی ائتلاف عربی با بیان اینکه «شبه‌نظامیان حوثی همواره هر گونه عقب‌نشینی به منظور دست‌یافتن به حل سیاسی را رد کرده‌اند»، افزود که «حوثی‌ها موجودیت و اقتصادهای کشورها را تهدید می‌کنند»، وی در این‌باره تاکید کرد که «اقدام نظامی برای متوقف کردن نقشه رژیم ایران ادامه دارد.»