.
.
.

تشدید رقابت میان ایران و روسیه بر سر بنادر سوریه.. این بار بندر بانیاس

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه «نزاویسیمایا گازِتا» روسیه سه‌شنبه 28 مه در گزارشی از نگرانی مسکو از تبدیل شدن شهر بانیاس سوریه به پایگاهی نظامی برای ایران خبر داد.

این روزنامهبه نقل از یک منبع دیپلماتیک روس گزارش داد شهر بانیاس ممکن است در آینده به هدفی نظامی برای تهران تبدیل شود.

این مقام دیپلماتیک مساله را به رسیدن یک نفت‌کش ایرانی به بندر بانیاس در روز 5 ماه مه مرتبط کرد. او در این باره گفت: «احتمال دارد استقرار پایگاه ایرانی در میان پایگاه‌های دریایی روسیه در بندر طرطوس و پایگاه هوایی در حمیمیم، پیامدهای بلندمدتی داشته باشد».

این روزنامه در گزارش خود نوشته است کارشناسان روس بر این باورند که اختلافات بزرگی میان مسکو و تهران در گرفته و در حال حاضر تنها بر سر استراتژی‌ها توافق نظر دارند.

رقابت بر سر بنادر در سوریه

مشخص است که ایران بندر لاذقیه را در دست گرفته و ماه اکتبر آینده به طور عملی آن را مدیریت خواهد کرد.

در صورتی که حق مدیریت بندر بانیاس هم به ایران داده شود، این دومین بندر از میان سه بندر سوریه خواهد بود که ایران کنترل می‌کند. سوریه به بندر دارد: لاذقیه، بانیاس و طرطوس.

بندر بانیاس اهمیت استراتژیک بسیار بزرگی دارد. این بندر در میان پایگاه هوایی حمیمیم و پایگاه دریایی طرطوس قرار دارد که هر دو در دست روس‌ها است. یک خط لوله نفت نیز عراق را به بندر بانیاس مرتبط می‌کند. از این رو مساله به تلاش‌های ایران برای دور زدن تحریم‌های آمریکا و صادر کردن نفت از راه بانیاس مرتبط است.

«اقدام‌های بی ثبات کننده»

یک منبع دیگر به روزنامه «نزاویسیمایا گازِتا» گفت که فعالیت‌های ایران در منطقه بانیاس می‌تواند ثبات را نه تنها در منطقه بلکه برای نیروهایی که تلاش می‌کنند منطقه را به آرامش برگردانند، بر هم زند.


این منبع که خواسته نامش فاش نشود گفت: «ضروری است تحولات بندر بانیاس زیر نظر قرار گیرد، زیرا در آینده می‌تواند به پایگاهی نظامی برای ایران در نزدیکی دریای مدیترانه تبدیل شود».
به نوشته این روزنامه روسی، این نخستین بار نیست که ایران برای ایجاد پایگاه نظامی در سوریه تلاش می‌کند.

بنا بر این گزارش، این فرضیه پس از انتشار خبرهایی از توافق میان دمشق و تهران برای واگذاری مدیریت بندر لاذقیه به ایران مطرح شد. اما روسیه از زمان دخالت نظامی‌اش در سوریه که از سال 2015 آغاز شد، بر پایگاه هوایی حمیمیم در حومه لاذقیه تمرکز کرده است.

روسیه ماه آوریل گذشته از تهیه قراردادی با دولت سوریه باری اجاره کردن بندر طرطوس به مدن 49 سال خبر داد.

دو شرکت تعقیب نفت‌کش‌ها، اقدام ایران به صادرات یک میلیون بشکه نفت خام به سوریه در هفته نخست ماه مه را رصد کرده بودند. این اقدام در جریان تشدید تنش میان ایران و آمریکا در نتیجه تحریم‌های واشینگتن علیه تهران صورت گرفته است.