.
.
.

تشدید تنش میان شورای نظامی و اپوزیسیون.. آغاز اعتصاب عمومی در سودان

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پس از تشدید تنش لفظی میان شورای نظامی انتقالی سودان و ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر متشکل از گروه‌های اپوزیسیون که شامگاه دوشنبه روی داد، صبح سه‌شنبه 28 مه، اعتصاب عمومی که ائتلاف اپوزیسیون فراخوان آن را داده بود، آغاز شد.

تشدید تنش لفظی در پی آن روی داد که ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر، بر خواسته خود در به دست گرفتن اکثر کرسی‌های شورای حاکمیت انتقالی و همچنین ریاست این شورا، اصرار کرد. از سویی سپهبد محمد حمدان دقلو حمیدتی نایب رئیس شورای نظامی انتقالی، ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر را متهم کرد که خواهان مشارکت نظامیان در شورای حاکمیت انتقالی نیست بلکه تنها می‌خواهد نقشی تشریفاتی داشته باشند.

مدنی عباس از رهبران ائتلاف آزادی و تغییر سحرگاه سه‌شنبه در حضور تحصن کنندگان روبروی مرکز فرماندهی کل نیروهای مسلح در خارطوم پایتخت سودان، آغاز اعتصاب عمومی را در همه موسسه‌های دولتی و خصوصی اعلام کرد.

او در عین حال با تاکید بر این‌که هنوز زمان مرحله نافرمانی مدنی فرا نرسیده، گفت: «تعلیق مذاکرات با شورای نظامی یا توقف آن را اعلام نکردیم».

اعتصاب خلبانان

مدنی عباس همچنین بر پایبندی ائتلاف اپوزیسیون به خواسته تشکیل شورای حاکمیت با اکثریت غیر نظامی تاکید کرد و گفت: «انقلاب سودان خواسته‌هایی دارد که از آن کوتاه نخواهد آمد. بازگشت قدرت به غیرنظامیان در راس این خواسته‌ها قرار دارد».

«تجمع اصحاب حِرَف سودان» نیز بامداد سه‌شنبه در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر، آغاز اعتصاب خلبانان را بنا به فراخوان ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر اعلام کرد.

شایان ذکر است «تجمع اصحاب حِرَف سودان» یکی از بخش‌های تشکیل دهنده ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر است که تحرکات مردم را در خیابان رهبری می‌کند. این تشکل در بیانیه خود تاکید کرد که مذاکرات با شورای نظامی انتقالی متوقف نشده و در هر لحظه‌ای می‌توان آن را از سر گرفت.

این بیانیه شرط از سرگیری مذاکرات را این‌گونه توضیح داده است: «هرگاه شورای نظامی با پیشنهاد ارائه شده از سوی نیروهای آزادی و تغییر مبنی بر این‌که ریاست شورای حاکمیت غیرنظامی و دوره‌ای باشد، مذاکرات ادامه خواهد یافت».

این بیانیه تاکید کرد که توافقات پیشین به قوت خود باقی است.