.
.
.

صادرات نفت سعودی به چین 43 درصد افزایش یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

آمارهای نفتی نشان می‌دهد صادرات نفت پادشاهی عربی سعودی به چین در ماه گذشته میلادی 43 درصد افزایش یافته و سعودی مجددا به بزرگترین تامین‌کننده نفت مورد نیاز دومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل شده است.

اداره کل گمرک چین اعلام کرد این کشور در ماه آوریل 6.3 میلیون تن نفت در روز، معادل 1.53 میلیون بشکه در روز از سعودی نفت خریده است. چین در دوره مشابه در سال میلادی گذشته، از سعودی روزی 1.07 میلیون بشکه نفت می‌خرید.

چین همچنین از روسیه 6.12 میلیون تن، معادل 1.49 میلیون بشکه در روز از روسیه نفت خرید. در ماه آوریل سال پیش از آن، صادرات نفت روسیه به چین روزی 1.35 میلیون بشکه در روز بود.

صادرات نفت ایران به چین نیز در ماه مارس و همزمان با معافیت‌های ارائه شده از سوی آمریکا از حدود نیم میلیون بشکه در روز در ماه مارس، به 790 هزار بشکه در روز در ماه آوریل رسید ولی در آغاز ماه می‌ 2019 آمریکا به این معافیت‌ها پایان داد.

منابع مطلع گزارش کردند که دو شرکت پتروشیمی چین (گروه سینوپک) و شرکت ملی نفت چین که بزرگترین شرکت‌های دولتی پالایش نفت در این کشور هستند، از آغاز ماه می به واردات از ایران پایان دادند.

بیشترین افزایش در بازار نفت چین را ونزوئلا به خود اختصاص داد و به 460 هزار بشکه در روز در ماه آوریل رسید که 85 درصد بیش از ماه مارس است. عراق اما 100 هزار بشکه کمتر به چین نفت فروخت و صادرات نفت این کشور به چین از 900 هزار بشکه در روز در ماه مارس، به 800 هزار بشکه در روز در ماه آوریل کاهش یافت.