.
.
.

تاکید شورای انتقالی سودان بر حمایت از سعودی در برابر تهدیدهای ایران

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیأت نظامی سودانی به ریاست سپهبد محمد حمدان، نائب رییس شورای انتقالی سودان جمعه 24 ماه مه در دیدار با شاهزاده محمد بن سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، ولی‌عهد سعودی بر «ایستادگی سودان در کنار پادشاهی عربی سعودی برای مقابله با تمامی تهدیدها و تجاوزهای ایران و شبه نظامیان حوثی وابسته به آن، تاکید کرد.»

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» هیأت نظامی سودانی حملات اخیر به دو نفت‌کش سعودی در آب‌های خلیج و حملات موشکی مکرر شبه‌نظامیان حوثی به خاک سعودی را محکوم کرد.

هیأت سودانی همچنین بر ادامه مأموریت نیروهای نظامی سودانی در یمن در چارچوب (حمایت از) دولت قانونی یمن، تاکید کرد.

شاهزاده محمد بن سلمان پنج‌شنبه در شهر جده با سپهبد محمد حمدان، نائب رییس شورای انتقالی سودان دیدار کرد.

در این دیدار که با حضور مساعد بن محمد العیبان، وزیر مشاور و عضو شورای وزیران و عادل بن احمد الجبیر، وزیر مشاور دولت در امور خارجه و عضو شورای وزیران سعودی برگزار شد، دو طرف درباره روابط دوجانبه میان دو کشور گفتگو کردند و همچنین آخرین تحولات منطقه مورد بررسی قرار گرفت.

از طرف هیأت سودانی سپهبد شمس‌الدین کباشی، سخنگوی رسمی شورای نظامی سودان نیز در این دیدار حضور داشت.

سپهبد محمد حمدان، معروف به «حمیدتی»، نائب رییس شورای نظامی انتقالی سودان شامگاه پنج‌شنبه وارد شهر جده شد.

پادشاهی عربی سعودی در 16 آوریل 2019، چند روز پس برکناری عمر البشیر، رییس جمهوری سابق سودان، اراده ملت سودان در تصمیم‌گیری برای آینده این کشور و اقدامات شورای نظامی انتقالی در خدمت به منافع ملت سودان را تایید و از گام‌های اعلام شده از سوی شورای نظامی انتقالی سودان برای محافظت از جان‌ و دارایی مردم این کشور حمایت کرد.

پادشاهی عربی سعودی هفته گذشته در راستای تعهد برای تقدیم بسته کمک‌هایی به همراه امارات متحده عربی به سودان، مبلغ 250 میلیون دلار در بانک مرکزی سودان به ودیعه گذاشت.

کمک‌های سعودی و امارات در راستای حمایت از سودان است که اخیرا همزمان با روند انتقال قدرت در این کشور شاهد ناآرامی‌هایی است.

امارات متحده عربی و پادشاهی عربی سعودی در 21 آوریل گذشته از تقدیم کمک‌‌هایی به ارزش 3 میلیارد دلار به سودان خبر دادند.

پس از 4 ماه ادامه تظاهرات، ارتش سودان در 11 آوریل 2019 عمر البشیر، رییس جمهوری 75 ساله این کشور را پس از 30 سال حکمرانی از قدرت برکنار کرد.

در پی این تحول ارتش سودان «شورای نظامی انتقالی» را تشکیل داد و زمام امور و هماهنگی میان مؤسسات کشور را در دست گرفت.

هزاران تن از تحصن‌کنندگان اما همچنان به تجمع‌های خود در مقابل مقر فرماندهی ارتش سودان در وسط خارطوم ادامه داده و خواهان انتقال قدرت به غیرنظامیان هستند.