.
.
.

هیأت دیپلماتیک آمریکایی در ریاض اقدامات تروریستی ایران را محکوم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

هیأتی دیپلماتیک از سفارت ایالات متحده آمریکا در سعودی دوشنبه 20 ماه مه در دیدار با عبدالعزیز العویشق، معاون دبیرکل شورای همکاری خلیج در امور سیاسی و مذاکرات در ریاض، اقدامات تروریستی ایران را محکوم کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی «واس» هیأت آمریکایی در دیدار با عبدالعزیز العویشق، آخرین تحولات اوضاع در منطقه و موضوع نشست‌هایی را که قرار است در چارچوب شراکت استراتژیک میان شورای همکاری و ایالات متحده آمریکا برگزار شود، مورد بحث و گفت‌وگو قرار داد.

در همین راستا هیأت دیپلماتیک آمریکایی موضع ایالات متحده در محکومیت اقدامات تروریستی ایران که هفته گذشته تاسیسات نفتی در پادشاهی عربی سعودی و کشتی‌های تجاری در سواحل امارات متحده عربی را هدف قرار داده است، را ابراز داشت.

هیأت آمریکایی همچنین اصرار واشینگتن برای فعال سازی شراکت استراتژیک میان شورای همکاری خلیج و ایالات متحده و تقویت نقش شورای همکاری در محافظت از امنیت، صلح، ثبات، رفاه و مقابله با چالش‌های امنیتی در منطقه را مورد تاکید قرار داد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز آل سعود، پادشاه سعودی، شامگاه شنبه 18 ماه مه از سران کشورهای عربی خلیج و دیگر کشورهای عربی دعوت کرد تا در دو اجلاس اضطراری در رابطه با تهدیدهایی که متوجه منطقه خلیج است، شرکت کنند.

دعوت ملک سلمان برای انعقاد دو اجلاس اضطراری سران کشورهای عربی خلیج و دیگر کشورهای عربی پس از حوادث اخیر و از جمله اقدامات تخریبی در آبهای تجاری امارات علیه 4 نفتکش از جمله دو نفتکش سعودی و حملات پهبادی هفته گذشته به تأسیسات نفتی سعودی صورت می‌گیرد.

ریاض در این راستا تهران را به صدور فرمان حملات پهبادی به دو ایستگاه پمپاژ نفت در سعودی که شبه‌نظامیان حوثی مسئولیت آن را پذیرفته‌اند، متهم می‌کند.

عادل الجبیر، وزیر مشاور در امور خارجه پادشاهی عربی سعودی، بامداد روز یکشنبه 19 ماه مه در مصاحبه‌ای با جمعی از خبرنگاران گفت:«سعودی خواستار جنگ در منطقه نیست و برای آن تلاش نمی‌کند، و تمام تلاش خود را به کار خواهد بست تا چنین جنگی به وقوع نپیوندد، اما در عین حال تاکید می‌کند که اگر طرف دیگر خواهان جنگ باشد، سعودی به هرگونه تعدی با قدرت و قاطعیت پاسخ خواهد داد و از خود و منافع خود دفاع خواهد کرد.»