.
.
.

ترکیه.. بازداشت 249 کارمند وزارت خارجه به اتهام ارتباط با گولن

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کانال تلویزیونی «ان.تی. وی» ترکیه روز دوشنبه 20 ماه مه از صدور حکم بازداشت، شمار زیادی از کارکنان وزارت امور خارجه این کشور به اتهام ارتباط با شبکه فتح‌الله گولن، مخالف اردوغان که در ایالات متحده آمریکا مقیم است، خبر داد.

فتح گولن یک مُبّلغ دینی است که اؤ سال 1999 تاكنون ىر ايالت پنسيلوانيا آمریکا مقیم او به شدت با رجب طیب اردوغان مخالف است. آنکارا گولن را به دست داشتن در کودتای نافرجام سال 2016 متهم می‌کند اما او همواره این اتهام را رد کرده است.

بر اساس این گزارش، مقامات قضایی ترکیه روز دوشنبه حکم بازداشت 249 نفر را در چارچوب تحقیقات درباره طرفداران فتح‌الله گولن در وزارت امور خارجه ترکیه صادر کردند.

نیروهای امنیتی ترکیه عملیات گسترده‌ای را برای بازداشت این افراد در 42 استان ترکیه آغاز کرده‌اند.

منابع ترکیه اعلام کردند که تاکنون پلیس موفق شد 78 نفر را بازداشت کند.

در گزارش تلویزیون ترکیه آمده است:« دفتر دادستانی در آنکارا گفته است که پس از بررسی و تحقیق به این نتیجه رسید که این 249 نفر کارمند وزارت امور خارجه در آزمون‌های پذیرش به این وزارتخانه مرتکب تخلفات قانون شدند».

مقامات ترکیه پس از کودتای نافرجام سال 2016 بیش از 77 هزار نفر را دستگیر کردند این تعداد افراد هنوز در انتظار محاکمه هستند.

دادستان حدود 150 هزار نفر از کارمند دولتی، پرسنل نظامی و دیگران بخش‌های حکومتی را در راستای پاکسازی نهادهای حکومتی از طرفداران گولن اخراج کردند.

برخی سازمان‌های مدافع حقوق بشر ضمن انتقاد از بازداشت‌های گسترده در ترکیه پس از کودتای نافرجام، می‌گویند رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری این کشور کودتا را به بهانه‌ای برای سرکوب مخالفانش بکار گرفت.

اما دولت ترکیه می‌گوید این اقدامات برای مسائل امنیتی کشور ضروری است به این دلیل که کشور با خطرات زیادی در خارج و داخل مواجه است.