.
.
.

گاردین: سلیمانی از نیروهای «حشد الشعبی» خواست تا آماده جنگ شوند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

روزنامه بریتانیایی گاردین روز پنجشنبه 16 ماه مه در گزارشی نوشت، قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، سه هفته پیش در دیدار با اعضای شبه‎نظامیان حشد الشعبی وابسته به ایران در عراق، از آنها خواست تا خود را برای جنگ نیابتی آماده کنند.

این روزنامه به نقل از دو منبع ارشد اطلاعاتی در عراق نوشت قاسم سلیمانی سه هفته پیش با رهبران گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی در عراق دیدار داشته است.

این منابع به روزنامه گفته اند علی رغم برگزاری جلسات متعدد بین سلیمانی و شبه نظامیان وابسته به ایران طی پنج سال گذشته، اما این بار سخنان او به کلی متفاوت بود.

d4a7d5a8-3912-4c74-8a8e-d3b76869bf2e
d4a7d5a8-3912-4c74-8a8e-d3b76869bf2e

این منبع گفته است :«گر چه او به صراحت از وقوع جنگ سخن نگفت اما تاکید کرد که وقوع جنگ را بعید نمی داند».

به گفته این روزنانه در این دیدار سران همه گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران که تحت عنوان «حشد الشعبی» در عراق فعالیت می‌کنند، حضور داشتند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سفر اخیر خود به بغداد به مقامات عراقی تأکید کرده اگر آمریکا در خاک عراق از سوی شبه‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران مورد حمله قرار بگیرد، نیروهای آمریکایی بدون هماهنگی با بغداد دست به اقدام خواهند زد.

تغییر محل استقرار نیروهای وابسته به ایران در منطقه، باعث شد که ایالات متحده اعلام کند که تهدیدهای رژیم ایران ممکن است باعث به خظر افتادن جان نیروها یا منافعش در منطقه شود. انگلیس نیز سطح تهدیدات علیه نیروهای این کشور در عراق را یک مرحله بالاتر برد.

هم‌زمان دو دیپلمات در منطقه هم به گاردین گفته‌اند رژیم ایران هفته گذشته یک محموله موشک را از استان الانبار عراق به دمشق منتقل کرده است.