.
.
.

سعودی: «تروریسم» علیه خلیج بازار جهانی را هدف قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

سعودی اعلام کرد که «اقدامات تروریستی» علیه خلیج و ایستگاه‌های پمپاژ نفت، بازار جهانی نفت را هدف قرار داده است.

به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس)، شورای وزیران سعودی در جلسه سه‌شنبه 14 مه خود بیان کرد: «اقدامت تروریستی خرابکارانه علیه تاسیسات حیاتی از جمله دو ایستگاه پمپاژ نفت به لوله‌های انتقال نفت از شرق به غرب که نفت سعودی را از منطقه الشرقیه به بندر ینبع می‌رساند و حادثه‌ای که اخیرا در خلیج عربی روی داد، نه تنها سعودی را هدف قرار داده، بلکه بازار جهانی انرژی و اقتصاد جهانی را هدف قرار داده است».

شورای وزیران سعودی همچنین بر «اهمیت مقابله با تمام طرف‌های تروریستی از جمله شبه‌نظامیان حوثی حمایت شده از سوی ایران که دست به چنین اقدامات خرابکارانه‌ای می‌زنند» تاکید کرد.

سخنگوی امنیتی ریاست امنیت کشور سعودی سه‌شنبه 14 مه از حمله محدود به دو ایستگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو خبر داد.

او در این باره گفت: «از ساعت شش تا شش و نیم صبح سه‌شنبه 9-9-1440 دو ایستگاه پمپاژ نفت وابسته به شرکت آرامکو در استان الدوادمی و استان عفیف در منطقه الریاض هدف قرار گرفت».

او افزود: «دستگاه‌های ویژه اجرای مسئولیت خود را در دو موقعیت آغاز کردند و گزارش‌های تکمیلی اعلام خواهد شد».

از سویی مهندس خالد بن عبدالعزیز الفالح وزیر انرژی، صنایع و ثروت معدنی سعودی اعلام کرد که «دو ایستگاه پمپاژ نفت به خط لوله شرق-غرب که نفت سعودی را از حوزه‌های نفتی منطقه الشرقیه به بندر ینبع در ساحل غربی می‌برد، در معرض حمله پهپادهای بمب‌گذاری شده قرار گرفتند. در نتیجه این حمله ایستگاه شماره 8 دچار حریق شد که این آتش خسارت‌های محدودی به بار گذاشت و کنترل شد».

او ادامه داد: «شرکت سعودی آرامکو پمپاژ نفت را در خط لوله متوقف کرد. ارزیابی خسارت‌ها و باز سازی ایستگاه برای از سرگیری پمپاژ به صورت طبیعی آغاز شده است».