.
.
.

با افزایش تهدیدها «اکسان موبیل» آمریکایی مهندسینش را از غرب بصره خارج می‌کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

با افزایش تهدیدهای امنیتی احتمالی از سوی گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت ایران علیه شهروندان آمریکایی در عراق و در پی درخواست آمریکا از کارمندان «غیر ضروری‌» برای ترک عراق در اسرع وقت، شرکت نفت آمریکایی «اکسان‌موبیل» نیز چهارشنبه 15 ماه مه خارج کردن مهندسانش از حوزه‌های نفتی غرب القرنه واقع در استان بصره در جنوب عراق را آغاز کرد.

سفارت آمریکا در بغداد اعلام کرد که وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا از «کارمندان غیر ضروری دولت» خواست تا خاک عراق را در سریع‌ترین زمان ممکن ترک کنند.

در راستای دیگر وزارت خارجه عراق خبر تعلیق فعالیت‌های نمایندگی دیپلماتیک هلند در عراق را که از سوی خبرگزاری هلند اعلام شده بود را تکذیب کرد و از سویی دیگر کمیسیون امنیت و دفاع در مجلس نمایندگان عراق به انتقاد از ایالات متحده آمریکا پرداخت زیرا که از کارمندان آمریکایی شاغل در عراق خواسته تا در اسرع وقت ممکن این کشور را ترک کنند.

علی الغانمی، عضو کمیسیون امنیت و دفاع در شورای نمایندگان عراق در این‌باره گفت «فراخوان‌ها و هشدارهای وزارت خارجه آمریکا مطلقا غیر ضروری است، زیرا اوضاع امنیتی در عراق با ثبات و خوب است و امنیت مقر سفارت آمریکا در بغداد در سطحی عالی تامین شده و از پیشرفته‌ترین تجهیزات و سیستم‌های حفاظتی برخوردار است.»

در اشاره به سفارت آمریکا در بغداد و کنسولگری این کشور در اربیل، بیانیه سفارت آمریکا در این باره افزود: «خدمات روادید عادی به طور موقت به حال تعلیق در خواهد آمد. دولت آمریکا توانایی ارائه خدمات اضطراری به شهروندان آمریکایی در عراق را دارد».

سفارت آمریکا از کسانی که فرمان شامل‌شان می‌شود خواست «در سریع‌ترین وقت ممکن با استفاده از وسایل حمل و نقل تجاری، عراق را ترک کنند.»

پیش از این یک بیانیه نظامی آمریکا که ائتلاف بین‌المللی برای نبرد با گروه داعش را رهبری می‌کند، سه‌شنبه 14 مه، از «آماده باش کامل» ائتلاف برای مقابله با «تهدیدهای احتمالی گروه‌های وابسته به ایران علیه نیروهای آمریکایی در عراق» خبر داده بود.

بنا بر این بیانیه، نیروهای ائتلاف شامگاه دوشنبه به دلیل تهدیدهای امنیتی، سطح هشدار را بالا بردند.

دلیل این اقدام رسیدن گزارش‌هایی به نیروهای عراقی از تهدید امنیتی نظامی احتمالی «قریب الوقوع» علیه نیروهای آمریکایی است.