فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سعودی: حمله به کشتی‌های تجاری تهدید خطرناک حمل و نقل دریایی است

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  یک منبع مسئول در وزارت امور خارجه سعودی دوشنبه 13 مه اعلام کرد که پادشاهی عربی سعودی، اعمال خرابکارانه‌ای که کشتی‌های حل و نقل تجاری غیر نظامی در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای کشور امارات در معرض آن قرار گرفت را محکوم می‌کند.

  به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) این منبع مسئول، این رویداد را «عملی جنایتکارانه» توصیف کرد که «تهدیدی خطرناک برای امنیت و سلامت حمل و نقل دریایی» تشکیل می‌دهد و «بازتابی منفی بر سلامت و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد».

  این منبع مسئول بر همبستگی سعودی با امارات و ایستادن در کنار این کشور را در تمام اقداماتی که به منظور حفاظت از امنیت و منافعش اتخاذ می‌کند، تاکید کرد.

  حمله به دو نفت‌کش سعودی

  خالد الفالح وزیر انرژی سعودی دوشنبه اعلام کرد که دو نفت‌کش سعودی روز یکشنبه در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات متحده عربی، در معرض «حمله خرابکارانه» قرار گرفتند.

  الفالح گفت: «ساعت شش صبح یکشنبه 12 مه 2019، دو نفت‌کش سعودی که در آب‌های اقتصادی کشور امارات متحده عربی در نزدیکی امارت فجیره در حال عبور از خلیج عربی بودند، در معرض حمله خرابکارانه قرار گرفتند».

  او افزود یکی از این نفت‌کش‌ها، در مسیر بارگیری نفت سعودی از بندر راس تنوره بود تا پس از آن، برای نفت‌‎رسانی به خریداران شرکت آرامکو سعودی، به سوی ایالات متحده آمریکا برود.

  الفالح با بیان این‌که در نتیجه حمله، به بدنه دو کشتی «آسیب بزرگی» رسید، تاکید کرد این حمله، هیچ تلفات جانی نداشت و سوخت به دریا نشت نکرد.

  وزیر انرژی سعودی این «حمله را که آزادی حمل و نقل دریایی و ذخایر نفتی مصرف کنندگان در سراسر جهان را هدف قرار داده است» محکوم کرد.

  او تاکید کرد که حفاظت از سلامت حمل و نقل دریایی و امنیت نفت‌کش‌ها با هدف تاثیر نپذیرفتن بازارهای انرژی و تهدید نشدن اقتصاد، وظیفه مشترک جامعه جهانی است.

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران