فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • ریاض: دو نفت‌کش سعودی در نزدیکی امارات در معرض حمله خرابکارانه قرار گرفتند

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  خالد الفالح وزیر انرژی سعودی دوشنبه 13 مه اعلام کرد که دو نفت‌کش سعودی روز یکشنبه در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای امارات متحده عربی، در معرض «حمله خرابکارانه» قرار گرفتند.

  به گزارش خبرگزاری رسمی سعودی (واس) الفالح گفت: «ساعت شش صبح یکشنبه 12 مه 2019، دو نفت‌کش سعودی که در آب‌های اقتصادی کشور امارات متحده عربی در نزدیکی امارت فجیره در حال عبور از خلیج عربی بودند، در معرض حمله خرابکارانه قرار گرفتند».

  او افزود یکی از این نفت‌کش‌ها، در مسیر بارگیری نفت سعودی از بندر راس تنوره بود تا پس از آن، برای نفت‌‎رسانی به خریداران شرکت آرامکو سعودی، به سوی ایالات متحده آمریکا برود.

  حمله به امنیت حمل و نقل دریایی و ذخایر نفتی

  الفالح با بیان این‌که در نتیجه حمله، به بدنه دو کشتی «آسیب بزرگی» رسید، تاکید کرد این حمله، هیچ تلفات جانی نداشت و سوخت به دریا نشت نکرد.

  وزیر انرژی سعودی این «حمله را که آزادی حمل و نقل دریایی و ذخایر نفتی مصرف کنندگان در سراسر جهان را هدف قرار داده است» محکوم کرد.

  او تاکید کرد که حفاظت از سلامت حمل و نقل دریایی و امنیت نفت‌کش‌ها با هدف تاثیر نپذیرفتن بازارهای انرژی و تهدید نشدن اقتصاد، وظیفه مشترک جامعه جهانی است.

  شایان ذکر است که وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌الملل امارات یکشنبه اعلام کرده بود چهار کشتی تجاری غیرنظامی از چند ملیت، در نزدیکی آب‌های منطقه‌ای کشور در سواحل شرقی در نزدیکی امارت فجیره «در معرض عملیات خرابکارانه» قرار گرفت.

  وزارت امور خارجه امارات در بیانیه خود تاکید کرد که «طرف‌های ذی‌ربط تمام اقدامات لازم را اتخاذ کرده و تحقیق درباره شرایط وقوع حادثه را با همکاری طرف‌های محلی و بین‌المللی آغاز کرده‌اند».

  این بیانیه تاکید کرده است که طرف‌های ذی‌ربط، نتایج تحقیقات را اعلام خواهند کرد.

  از سویی عبداللطیف بن راشد الزیانی دبیرکل شورای همکاری این «عملیات خرابکارانه» را محکوم و حادثه را «تحولی خطرناک» توصیف کرد که «اهداف شرورانه برنامه‌ریزان و عاملان» آن را نشان می‌دهد.

  او تاکید کرد که این عملیات «امنیت حمل و نقل دریایی در منطقه را در معرض خطر بزرگ قرار داده و جان خدمه غیرنظامی را که در کشتی‌ها کار می‌کنند، در معرض خطر قرار داده است».

  تبلیغات