.
.
.

آمریکا تهدید کرد: ناو هواپیمابر به تنگه هرمز می فرستیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

جیم مالوی، فرمانده ناظر بر نیروهای دریایی آمریکا در خاورمیانه، شامگاه پنجشنبه 9 ماه مه تاکید کرد داده‌های اطلاعات آمریکا که اشاره به وجود تهدیدی از سوی ایران دارد مانع از آن نمی‌شود که او ناو هواپیمابر را در صورت نیاز از تنگه هرمز عبور دهد.

جیم مالوی، معاون دریادار و فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده آمریکا مستقر در بحرین اما هیچگونه توضیحی درباره اعزام گروه‌های رزمی ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن به آبراه استراتژیک واقع در مقابل سواحل ایران که یک پنجم نفت مصرفی جهان از آن می‌گذرد، ارائه نداد.

به گزارش خبرگزاری رویترز ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن، که به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در ماموریتی فوری و به منظور هشدار به ایران عازم خاورمیانه شده روز پنج شنبه 9 مه سال 2019 از کانال سوئز عبور کرد و هم اکنون تحت فرماندهی معاون دریادار، جیم مالوی در آب‌های بین المللی مستقر است.

مالوی در گفتگویی تلفنی با خبرگزاری رویترز اعلام داشت:«اگر نیاز به عبور دادن ناو هواپیمابر لینکلن از تنگه هرمز بود، این کار را خواهم کرد. در هر حال دست بسته نخواهم بود و در هر صورت اعزام آن به هر نقطه از خاورمیانه برای من دشوار نخواهد بود».

پیش از این سپهبد «مهاب ممیش»، رییس اداره کانال سوئز مصر روز پنجشنبه اعلام کرد، ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن، از کانال سوئز عبور کرده است.

سپهبد مهاب ممیش، از ژنرال رالف گروفر، یکی از مسئولان عالیرتبه نظامی و وابسته نظامی آمریکا در قاهره که به کانال سوئز آمده تا از سیر عبور ایمن ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن، از کانال سوئز مطمئن شود، استقبال کرد.

پیش از این ربکا ریباریچ، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، در امور فرماندهی مرکزی آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) و خلیج ابراز داشت که ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» و گروه‌های رزمی آن که شامل ناوچه‌های واکنش سریع و چندین ناوشکن و تعدادی از جنگنده‌ها است در حال حرکت به سوی خلیج هستند.

بنا به خبرگزاری رسمی مصر، «الشرق الاوسط» سخنگوی پنتاگون در ادامه گفت که فرماندهی مرکزی آمریکا نشانه‌های جدید و واضحی مبنی بر وجود تهدیدهایی از سوی ایران را در چندین منطقه دریافت کرده است.

مقامات آمریکایی سه‌شنبه 7 ماه مه اعلام کردند بمب‌افکن‌هایی که آمریکا به منطقه خاورمیانه اعزام خواهد کرد ترجیحا شامل 4 بمب‌افکن راهبردی B-52 همراه با کادر فرماندهی و خدمات تعمیر و نگهداری است.

این مقامات آمریکایی که خواستند نامشان فاش نشود، افزودند که بمب‌افکن‌های آمریکایی ترجیحا از نوع بمب‌افکن‌های راهبردی B-52 خواهند بود که هنوز به خاورمیانه اعزام نشده‌‌اند.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا دوشنبه 5 ماه مه گفته بود که دولت ایالات متحده آمریکا به رهبری دونالد ترامپ در واکنش به «نشانه‌ها و هشدارهای نگران کننده و رو به افزایش ایران» اقدام به استقرار ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» و نیرویی از بمب‌افکن‌های خود در منطقه خاورمیانه خواهد کرد تا به ایران این هشدار را بدهد که هرگونه حمله به منافع ایالات متحده یا متحدانش، با «واکنشی شدید» مواجه خواهد شد.

مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه توضیح داد که واشینگتن به دنبال جنگ با ایران نیست، اما به طور کامل آماده پاسخ به هر گونه حمله نیروهای نظامی ایران، سپاه پاسداران یا نمایندگان‌شان است.

از سوی دیگر کیوان خسروی، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران 21 روز پیش و پس از اطلاع یافتن از ورود ناوهواپیمابر آمریکایی به آبهای مدیترانه اظهار کرد نیروهای مسلح ایران عملیات گسترده ای را برای زیر نظر قرار دادن تحرکات آمریکایی USS Abraham Lincoln، آغاز کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران، «ایرنا» خسروی اقدام واشینگتن در اعزام ناوهواپیمابر به منطقه را «کاربرد ناشیانه جنگ‌افزارهای فرسوده جهت به راه انداختن جنگ روانی علیه ایران» توصیف کرد.