.
.
.

شرط‌های جدید حوثی‌ها برای ایجاد «موانع» بیشتر در برابر اجرای توافق الحدیده

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع العربیه در صنعا پایتخت یمن، از شرط‌های جدیدی خبر دادند که عبدالملک الحوثی رهبر حوثی‌ها در دیدار با مارتین گریفیتس فرستاده سازمان ملل متحد به منظور پذیرش اجرای توافق الحدیده که در رایزنی‌های سوئد به دست آمده، وضع کرده است.

بنا بر این گزارش، الحوثی تنها با خروج شبه‌نظامیانش از دو بندر الصلیف و راس عیسی همراه با ابقای کنترل امنیتی و اداری حوثی‌ها بر این دو بندر موافقت کرده است؛ موافقتی که مشروط نیز هست.

منابع می‌گویند که «بازگشایی فرودگاه صنعا، بازگرداندن جنازه عبدالحکیم الماوری وزیر کشور حوثی‌ها از بیروت به صنعا، صدور مجوز فروش انبار نفت شرکت صافر موجود در پالایشگاه‌های راس عیسی در دریای سرخ که 5 میلیون بشکه برآورد می‌شود و به ودیعه گذاشتن درآمد حاصل از آن در بانک مرکزی تحت تصرف حوثی‌ها» شرط‌هایی است که الحوثی در دیدار با گریفیتس وضع کرده است.

الحوثی همچنین شرط دیگری مطرح کرده که طی آن خواستا توقف فعالیت بانک مرکزی در عدن ویژه صدور مجوزعای واردات و ال‌سی‌ها برای تجار وارد کننده سوخت، کالا و مواد غذایی از راه بندر الحدیده شده است.

به گفته همین منابع، این شرط‌های جدید، موانع بیشتری در برابر اجرای توافق سوئد که از دست‌یابی به آن حدود 5 ماه می‌گذرد، وضع می‌کند.

به گفته یک مقام مسئول دولتی، قرار بود گریفیتس پس از صنعا، به ریاض برود تا طرح جدیدی برای اجرای توافق الحدیده ارائه دهد.
شایان ذکر است توافقات الحدیده که امید می‌رود آغازی برای پایان بحران یمن و متوقف کردن جنگ باشد، اجرایی نشده و نقض آتش‌بس از سوی حوثی‌ها در الحدیده ادامه دارد.