.
.
.

آمریکا: ایران را مسئول هرگونه حمله به نیروها یا منافع‌مان می‌دانیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا شامگاه دوشنبه 6 مه گفت که استقرار ناو هواپیمابر (یو اس اس آبراهام لینکلن) در خاورمیانه «واکنشی به وجود نشانه‌هایی از تهدید جدی از سوی نیروهای نظام ایران» است.

شاناهان در توئیتی نوشت: «از نظام ایران می‌خواهیم دست از تحریک ما بردارد. نظام ایران را مسئول هرگونه حمله به نیروهای آمریکایی یا منافع‌مان می‌دانیم».

او ادامه داد که یکشنبه اجازه حرکت نام «یو اس آبراهام لینکلن» به همراه شماری از جنگنده‌ها را به سوی خاورمیانه صادر کرد.
شاناهان در توئیت خود، جزئیاتی درباره نوع «تهدید» موجود ارائه نداد.

کاخ سفید شامگاه یکشنبه 5 مه اعلام کرده بود استقرار ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» در خلیج «پیامی روشن» به تهران به دلیل وجود «هشدارهایی نگران کننده» است.

گزارش‌هایی مفصل

سه مقام مسئول آمریکایی که خواستند نام‌شان فاش نشود هم دوشنبه به خبرگزاری رویترز گفتند سازمان‌های اطلاعاتی «تهدیدهایی متعدد و جدی» از سوی ایران و نیروهای متحدش در درجه اول علیه نیروهای آمریکایی در عراق رصد کرده است. آن‌ها گفتند نگرانی‌هایی برای نیروهای آمریکایی در سوریه و دریاهای مجاور نیز وجود دارد.

یکی از مسئولان گفت گزارش‌های اطلاعاتی بسیار مشخص بود به گونه‌ای که جزئیاتی از مکان‌های حملات احتمالی علیه نیروهای آمریکایی و بازه زمانی انجام این حملات ارائه داده است. او افزود که تهدیدها، تنها علیه نیروهای آمریکایی در عراق نیست بلکه نیروهایی که در حال رفت و آمد به منطقه هستند نیز در معرض تهدید قرار دارند.

ایالات متحده در حال حاضر حدود 5200 نظامی در عراق و کمتر از 2000 نیروی دیگر در سوریه دارد.

ایران: رویکرد ما صلح و امنیت است

از سویی در واکنش به اقدام آمریکا در اعزام ناو هواپیما بر «یو اس اس آبراهام لینکلن» خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران در گزارشی از رویکرد «صلح و امنیت» تهران سخن گفت.

در این گزارش که دوشنبه 6 مه منتشر شد، آمده است «این اقدام آمریکا، اگرچه در راستای حداکثرسازی فشارهای واشنگتن بر ایران صورت گرفته است، ولی بر تغییر رویکرد و گفتمان صلح‌طلبانه و امنیت‌خواهانه تهران در حوزه سیاست خارجی تاثیری نخواهد گذاشت».

ایرنا نوشت «به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش‌های خبری ایرنا، اعلام اخیر جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در مورد اعزام یک ناو هواپیمابر لینکلن، بحث و نظرهای بسیاری را در رسانه‌ها ایجاد کرده است».

ایرنا افزود «شامگاه یکشنبه 15 اردیبهشت ماه بود که بولتون مدعی شد آمریکا در پاسخ به 'شماری از هشدارها، نشانه‌های مشکل‌ساز و تشدیدکننده تنش‌'، در حال اعزام ناو هواپیمابر «لینکلن» حامل شماری بمب ‌افکن به منطقه تحت نظارت فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) است؛ منطقه‌ای که از سوریه تا پاکستان را در بر می‌گیرد».