.
.
.

پومپیو: در واکنش به تهدیدهای ایران ناو هواپیمابر به خاورمیانه اعزام کردیم

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مایک پمپئو وزیر امورخارجه آمریکا روز دوشنبه 6 ماه مه 2019 پیش از آغاز سفرش به فنلاند در جمع خبرنگاران به سوالات پیرامون اقدام آمریکا برای استقرار ناو هواپیمابر و هواپیماهای بمب افکن در خاورمیانه گفت، ناو هواپیما بر آمریکا پس از این که ایران دست به تحرکاتی در منطقه زد به منطقه خاورمیانه اعزام شد.

وزیر خارجه آمریکا هشدار داد تهران را در برابر هر گونه اقدام علیه منافع ما به شدت مجازات خواهیم کرد.

پمپئو افزود: آمریکا مدتی است برای این اقدام اعزام ناو هواپیمابر برنامه‌ریزی می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا: ما شاهد اقدامات تحریک کننده از سوی رژیم ایران بوده‌ایم و ما آنها را برای هرگونه حمله به منافع آمریکا مسئول خواهیم دانست. آنها دقیقاً می‌دانند که منظور ما از تهدیداتی که در سراسر جهان متوجه منافع آمریکا کرده‌اند، چیست.

وزیر امورخارجه آمریکا گفت: اگر این اقدامات (حمله مستقیم به منافع آمریکا) روی دهد یا اگر آنها این کار را از طریق نیروهای نیابتی، همچون حزب‌الله لبنان یا حوثی‌ها انجام دهند، ما به‌طور مستقیم سران رژیم ایران را مسئول آن می‌دانیم.

پیش از این جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید آن نیر در پیامی آشکار به تهران هشدار داد که هرگونه تعرض ایران به متحدان‌مان با واکنش شدید مواجه خواهد شد.

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا دوشنبه 5 مه گفت که ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست، اما اقدام به استقرار ناو هواپیمابر «یو اس اس آبراهام لینکلن» و نیرویی از آتش‌بارها در منطقه فرماندهی مرکزی کرده تا به ایران این هشدار را بدهد که هرگونه حمله به منافع ایالات متحده یا متحدانش، با واکنشی شدید مواجه خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری‌ها، بولتون افزود: «این تصمیم در واکنش به نشانه‌ها و هشدارهای نگرانی برانگیز و رو به افزایش گرفته شده است».

مشاور امنیت ملی آمریکا ادامه داد که واشینگتن به دنبال جنگ با ایران نیست، اما به طور کامل آماده پاسخ به هر گونه حمله نیروهای نظامی ایران، سپاه پاسداران یا نمایندگانش است.

پیش از این محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در سفر اخیرش به نیویورک در دیدار با مجموعه‌ای از خبرنگاران گفته بود تهران به تحریم‌های آمریکا که باعث بحرانی شده اقتصاد ایران شده است، واکنش نشان خواهد داد.

ظریف هشدار داد که این شرایط، اوضاع را به سمت پرتگاه سوق می‌دهد. او تاکید کرد که ایران اجازه نخواهد داد خود لبه پرتگاه قرار گیرد یا بدون هیچ درگیری، سقوط کند.

ظریف گفت که تحریم‌های آمریکا علیه ایران و بحرانی شدن اوضاع به دلیل این تحریم‌ها، «اعلام جنگ» است و «ایران واکنش نشان خواهد داد». او به طور ضمنی به استفاده ایران از گروه‌های وابسته به خود برای ضربه زدن به منافع آمریکا و کشورهای عربی اشاره کرد.