.
.
.

درخواست تجدید نظر در نتایج انتخابات محلی ترکیه لیره را در سراشیبی قرار داد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

منابع خبری ترکیه روز دوشنبه 6 ماه مه 2019 اعلام کردند، شک و تردید در صحت نتایج انتخابات محلی در استانبول باعث کاهش ارزش لیره ترکیه در برابر دلار شده است.

پس از اعلام نتایج انتخابات محلی شوراهای استانبول و پیروزی کاندیدای وابسته به حزب اپوزیسیون در این شهر، حزب عدالت و توسعه (AKP) شکایت خود را مبنی بر «تقلب و تخلفات متعدد» در انتخابات مطرح کرد. این حزب از کمیسیون انتخابات شوراها خواست که آرای تمام 39 حوزه انتخاباتی در استانبول بازشماری شود.

شک و تردید در نتایج انتخابات چالشی سیاسی بوجود آورد که در نتیجه آن لیره ترکیه 11 درصد از ارزش خود را در برابر دلار از دست داد و اوضاع اقتصادی و سیاسی ترکیه را دچار بحران کرد.

در دو سال گذشته به دلیل نگرانی‌هایی که از سیاست‌های پولی کشور ایجاد شد، ارزش لیره سوریه کاهشی 30 درصدی داشته است این کاهش باعث نوعی رکود در اقتصاد این کشور شده است.

گفتنی است کمیسیون انتخابات ترکیه در پی درخواست حزب عدالت و توسعه اعلام کرد که آرای 8 حوزه از مجموع 39 حوزه انتخابات شوراها در استانبول بازشماری خواهد شد. این حزب درخواست شمارش دو باره آرای همه حوزه‌های استانبول را مطرح کرده بود.

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه 3 آوریل گزارش داد که با پذیرش کمیسیون انتخابات، آرای هشت حوزه انتخاباتی در استانبول بازشماری خواهد شد. رویترز از این موضوع به یک «پیروزی کوچک برای حزب اردوعان» تلقی کرد.

در همین حال اکرم امام‌اوغلو، نامزد حزب جمهوری‌خواه خلق در استانبول روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت که کمیسیون انتخابات نباید تحت فشار دولت قرار گیرد.

اختلافات دیپلماتیک میان ایالات متحده و ترکیه و اختلاف نظر این دو کشور در مورد سیاست خاورمیانه، جنگ در سوریه و تحریم علیه ایران باعث نوسان زیادی در لیره ترکیه شده است.

کارشناسان اقتصادیمی‌گویند به دلیل فشار دولت اردوغان بانک مرکزی ترکیه مجبور خواهد شد تا نرخ بهره اصلی خود را افزایش دهد قرار دارد. اگر چه شکست حزب عدالت و توسعه «AKP » در انتخابات محلی می تواند فشار بر بانک را کاهش دهد.