.
.
.

اسرائیل: مسئول انتقال پول از ایران برای گروه‌های فلسطینی در غزه کشته شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

اسرائیل یکشنبه 5 مه اعلام کرد که یک مقام مسئول در گروه فلسطینی حماس که مسئول انتقال پول از ایران به گروه‌های فلسطینی در نوار غزه بود را کشته است.

اسرائیل همچنین ویدیویی از لحظه هدف قرار دادن این مقام مسئول در گروه حماس را منتشر کرد که حامد احمد عبدالخضری نام دارد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این نخسین حمله هدفدار اسرائیل به این شکل علیه یک مسئول در گروه‌های فلسطینی از سال 2014 تا کنون است.

در بیانیه‌ای که اسرائیل منتشر کرده آمده است که الخضری: «مبالغ بزرگی پول به شاخه‌های نظامی گروه‌های حماس و جهاد اسلامی و دیگر گروه‌ها در نوار غزه از راه شرکت‌های صرافی تحت مالکیت خود و با کمک صراف‌هایی در خارج، حواله کرده است».

این در حالی است که منابع فلسطینی می‌گویند توافقی برای متوقف کردن تنش نظامی با اسرائیل در نوار غزه به دست آمد.

در صورت صحت این خبر، توافق پس از سه روز تشدید تنش نظامی میان اسرائیل و گروه‌های فلسطینی به دست می‌آید که به کشته شدن 25 فلسطینی و زخمی شدن بیش از 90 تن دیگر انجامیده است.

منبع آگاه به شبکه العربیه گفته است که این توافق با میانجی‌گری مصر به دست آمده است.

پیش از این آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد از فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها خواسته بود فورا به تنش نظامی در نوار غزه پایان داده و به تفاهم‌های آتش‌بس باز گردند.

دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه یکشنبه 5 مه در بیانیه‌ای تاکید کرد که با نگرانی و از نزدیک، تحولات امنیتی در نوار غزه و خطر تشدید تنش میان دو طرف که می‌تواند در آستانه ماه رمضان به گرفتن شمار بیشتری از جان‌ها بیانجامد را دنبال می‌کند.

گوترش از دو طرف خواست حد اکثر خویشتنداری را به کار گیرند، فورا تنش نظامی را متوقف کرده و به تفاهم‌های ماه‌های گذشته باز گردند.

مصر اعلام کرده بود که با همه طرف‌ها برای توقف تنش نظامی در تماس است. قااره همچنین از اسرائیل خواسته بود حملات هوایی به نوار غزه را متوقف کند و تاکید کرد تمام توان خوا را برای توقف نبردها پیش از آغاز ماه رمضان به کار بسته است.