.
.
.

آرامش نسبی در غزه پس از توافق آتش بس میان اسرائیل و فلسطینی‌ها

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

گروه‌های فلسطینی در نوار غزه پس از سه روز تنش مسلحانه و بمباران شدید نوار غزه توسط نیروهای اسرائیلی که «خطرناک‌ترین» تنش نظامی از سال 2014 توصیف شد، با آتش‌بس با اسرائیل موافقت کردند.

به گزارش رسانه‌ها، مصر میانجی توافقی شد که ساعت چهار و نیم سحرگاه امروز دوشنبه 6 مه به اجرا در آمد و اکنون آرامشی ناپایدار در منطقه حاکم است.

حملات سه روزه اسرائیل به نوار غزه دستکم 27 کشته برجای گذاشت که سه تن از آن‌ها زن هستند. دو تن از این زنان هم باردار بودند. یک کودک شیرخوار نیز در میان کشته شدگان فلسطینی است. بیش از 154 فلسطینی دیگر هم زخمی شدند.

از آن سو گروه‌های فلسطینی صدها راکت به سمت شهرها و شهرک‌های اسرائیلی پرتاب کردند که دستکم 2 کشته و تعدادی دیگر زخمی برجای گذاشت.

یک مقاممسئول فلسطینی در این باره گفت که آتش‌بس به شرط هم‌زمان بودن و به اجرا درآمدن توافق‌های پایان محاصره غزه به اجرا در آمد.

او افزود از جمله توافق‌ها، بازگرداندن 6 تا 15 مایل برای ماهی‌گیری به فلسطینی‌ها و بهبود وضعیت برق، سوخت، واردات و صادرات بود.
یک مسئول در جبهه دمکراتیک در غزه هم گفت که توافق، شامل بازگشایی گذرگاه‌ها هم می‌شود.

پیش از این مصر اعلام کرده بود که با همه طرف‌ها برای توقف تنش نظامی در تماس است. قااره همچنین از اسرائیل خواسته بود حملات هوایی به نوار غزه را متوقف کند و تاکید کرد تمام توان خوا را برای توقف نبردها پیش از آغاز ماه رمضان به کار بسته است.

آنتونیو گوترش

دبیرکل سازمان ملل متحد شامگاه یکشنبه 5 مه در بیانیه‌ای تاکید کرد که با نگرانی و از نزدیک، تحولات امنیتی در نوار غزه و خطر تشدید تنش میان دو طرف که می‌تواند در آستانه ماه رمضان به گرفتن شمار بیشتری از جان‌ها بیانجامد را دنبال می‌کند.

گوترش از دو طرف خواست حد اکثر خویشتنداری را به کار گیرند، فورا تنش نظامی را متوقف کرده و به تفاهم‌های ماه‌های گذشته باز گردند.