.
.
.

تصویری...صدور حکم اعدام داعشی که خلبان اسیر اردنی را زنده سوزاند

خانواده خلبان اردنی خواستار دیدن قاتل فرزندشان قبل از اجرای حکم اعدام شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

دادگاه عالی عراق روز جمعه 3 آوریل به طور رسمی حکم اعدام «صدام الجمل» یکی از اعضای برجسته داعش که به سوزاندن خلبان اسیر اردنی در منطقه «الرقه» متهم است، را صادر کرد.

معاذ الکساسبه خلبان اردنی، در سال 2015 هنگامی که جنگنده‌اش بر اثر نقص فنی در منطقه «رقه» در سوریه سقوط کرد، به اسارت افراد داعش درآمد.

شهر «رقه» سوریه در آن زمان در کنترل داعش و به عنوان پایتخت خلافت اسلامی این گروه بود.

داعش پس از به اسارت درآوردن خلبان اردنی او را به طور وحشیانه‌ای ابتدا در قفسی آهنی گذاشته و سپس با ریختن مواد اشتعال‌زا در داخل و اطراف قفس، او را به طور زنده سوزاند.

داعش ویدئو و تصاویری دهشتناک سوزاندن این خلبان اسیر اردنی منتشر کرد این تصاویر ویدیویی موجی از خشم را در میان را مردم در سطح جهان برانگیخت. روز پنجشنبه دادگاه عالی عراق حکم اعدام «صدام الجمل» را تایید کرد.

در حالی که دادگاه عالی عراق حکم اعدام صدام الجبل را تایید و صادر کرد، خانواده الکساسبه برای دومین بار روز پنجشنبه طی بیانیه‌ای از دادگاه عالی عراق خواسته‌اند تا پیش از اجرای حکم اعدام در حق قاتل فرزندشان، او را از نزدیک ببینند و حکم قصاص نیز در خاک اردن صورت بگیرد.

در بیانیه‌ای که خانواده الکساسبه بر صفحه فیسبوک منتشر کردند، آمده است:« به ما خبر رسید که مقامات قضایی و امنیتی عراق تصمیم اجرای حکم اعدام «صدام الجمل» دارای تابعیت سوریه‌ای و عضو داعش را گرفته‎اند، الجمل یکی از متهمان اصلی قتل خلبان قهرمان اردنی، معاذ الکساسبه است، این قاتل پیشتر به اعدام محکوم شد، و حکم او توسط مقامات عالی رتبه قضایی عراق نیز تأیید شد. الجمل تروریست، به عنوان والی داعش در منطقه شرق فرات بود یعنی در جایی که جنگنده معاذ در آنجا سقوط کرد. این قاتل در قتل معاذ به شیوه‌ای غم انگیز و غیرانسانی دست داشت لذا ما برای کسب معلومات بیشتری در باره نحو قتل فرزندانمان خواستار دیدار با او قبل از اجرای قصاص در اردن هستیم».

معاذ الكساسبه خلبان اردني كه به ىست داعش زنده سوزانده شد

در بیانیه همچنین آمده است:«ما خانواده شهید معاذ از مقامات رسمی دولت پادشاهی اردن هاشمی خواستیم تا از مقامات عراق بخواهند این جنایتکار تروریست را به دولت اردن تحویل دهند. تقاضای ما کاملا قانونی است بویژه که این متهم عراقی نیست بلکه سوری الاصل است و توسط سازمان‌های اطلاعاتی بین‌المللی در مناطق مرزی دستگیر شد لذا خواسته ما برای اجرای حکم این قاتل در اردن جنبه کاملا قانونی دارد».

خانواده الکساسبه در بیانیه خود افزودند:«دولت اردن به ما گفت ،نه تنها «الجمل» بلکه تعداد دیگری نیز در قتل فجیع معاذ الکساسبه دست داشتند به این دلیل دولت عراق حکم اعدام او را صادر کرده و در عراق اجرا خواهد شد».

این خانواده در پایان بیانیه افزود:«ما این بی‌اهمیتی به خواسته‌هایمان را محکوم می‌کنیم ما می‌خواهیم بفهمیم که باقیمانده پیکر فرزندمان کجاست تا بتوانیم آن را در زادگاه او در اردن دفن کنیم».