فوری

پخش زنده
 • صفحه اصلى
 • ايران
 • سودان.. ائتلاف اپوزیسیون میانجی‌گیری شخصیت‌های ملی با ارتش را پذیرفت

  منبع: دبی-العربیه.نت فارسی

  ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر در سودان چهارشنبه 1 مه، میانجی‌گری کمیته متشکل از شخصیت‌های ملی را میان خود و شورای نظامی انتقالی پذیرفت.

  پیش از این ائتلاف، این میانجی‌گیری را رد کرده بود.

  سماهر مبارک سخنگوی «تجمع اصحاب حِرَف» سودان در مصاحبه با شبکه الحدث گفت: «تماس‌ها و گفت‌وگوها با شورای نظامی ادامه دارد و متوقف نشده است». او افزود که ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر، طرحی درباره قدرت انتقالی در مرحله آینده را تسلیم شورای نظامی انتقالی خواهد کرد.

  مبارک افزود نقطه اختلاف آن‌جاست که شورای نظامی می‌خواهد اکثریت شورای حاکمیت انتقالی از نظامیان باشد، در حالی که نیروهای آزادی و تغییر خواهان آن هستند که اکثریت شورا از غیرنظامیان باشند و حضور شخصیت‌های نظامی تنها در موقعیت‌ها و سازمان‌های نظامی باشد.

  پیش از این الصادق المهدی رهبر حزب امت سودان از معترضان خواسته بود ارتش را تحریک نکنند.

  المهدی گفت که نباید شورای نظامی انتقالی را از مشروعیت یا نقش مثبتش در انقلاب محروم کرد. او افزود: «شورای نظامی انتقالی به زودی قدرت را به اداره‌ای غیر نظامی واگذار خواهد کرد».

  در همین راستا اتحادیه آفریقا از شورای نظامی انتقالی سودان خواست طی 60 روز قدرت را به شورایی با رهبری غیرنظامی واگذار کند.

  در بیانیه اتحادیه آفریقا آمده است: «از این‌که ارتش کنار نرفته و قدرت را طی دوره 15 روزه که اتحادیه آفریقا ماه گذشته تعیین کرد، به غیرنظامیان واگذار نکرده،بسیار متاسفیم».

  این بیانیه تاکید کرد: «ضرب الاجل 60 روزه، آخرین مهلتی است که به شورای نظامی سودان برای تسلیم قدرت به غیرنظامیان داده می‌شود».

  تبلیغات

  برگزیده های کاربران